Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jazz nad Odrą: fantastyczne i emocjonujące otwarcie

Małgorzata Matuszewska
Jazz nad Odrą: liryczny, piękny, wspaniały początek
Jazz nad Odrą: liryczny, piękny, wspaniały początek Dunvael Photography
Jazz nad Odrą zaczął się po raz 54. w czwartkowy wieczór we wrocławskim Imparcie. Było lirycznie, emocjonująco, energetycznie. To był początek jazzowego święta w najlepszym wydaniu.

Jazz sprawił, że publiczność wypełniła Impart do ostatniego miejsca. Nic dziwnego, drugim koncertem tego wieczoru, ale oficjalnie otwierającym festiwal, był występ prawdziwych znakomitości. Grali: Eddie Daniels – clarnet, Leszek Możdżer – piano i Darek Oleszkiewicz – double bass. To był koncert wyjątkowo subtelny, delikatny i liryczny. Klarnet spokojnie rozmawiał z fortepianem, a kontrabas precyzyjnie wtrącał swoje trzy grosze. Darek Oleszkiewicz uśmiechnął się, że spokojnie może usiąść z publicznością, bo muzycy nie potrzebują go na scenie, ale – choć chwilami nieco w tle – był potrzebny i słyszany. Leszek Możdżer wykorzystał także metronom, a Eddie Daniels rozmawiał z zachwyconą publicznością. Był bis, były owacje na stojąco.
Tuż przed koncertem redakcja Jazz Forum wręczyła organizatorom festiwalu nagrody uzyskane w corocznym plebiscycie. W 2017 roku wyjątkowo zamiast Ankiety Czytelników przeprowadzono Ankietę Krytyków. Do oddania głosów zaproszono ponad pięćdziesięciu publicystów, komentatorów, ludzi profesjonalnie związanych z polskim jazzem niebędących czynnymi muzykami, należących do różnych pokoleń i reprezentujących środowiska jazzowe z całego kraju. JnO dostał tytuł najlepszego festiwalu jazzowego, a Leszek Możdżer, dyrektor artystyczny Jazzu nad Odrą odebrał nagrodę dla kompozytora roku. – Pierwszy raz od piętnastu lat nie zostałem pianistą roku – uśmiechnął się Leszek Możdżer. – Teraz jest nim Dominik Wania – obwieścił.
Dziś (27 kwietnia) ruszyły pierwsze przesłuchania finalistów w konkursie na Indywidualność Jazzową, który jest nieodłączną częścią festiwalu i jego znakiem rozpoznawczym. W najstarszym (historyczni laureaci to: Włodzimierz Nahorny, Zbigniew Seifert, Ewa Bem, Krzesimir Dębski, Janusz Strobel, Henryk Miśkiewicz, Tomasz Szukalski, Andrzej Zaucha) i najbardziej prestiżowym w Polsce konkursie jazzowym mogą wziąć udział muzycy, którzy nie przekroczyli 35 roku życia. Laureat otrzyma ufundowaną przez Prezydenta Wrocławia nagrodę w wysokości 25 000 zł; konkursowe Jury wyróżni także najlepszego solistę, zespół oraz kompozytora. O te prestiżowe tytułu powalczą: Weezdob, Jan Kantner Quartet, Extradition Quintet, Quantum Trio, Dominik Kisiel – Exploration Quartet, Dawid Tokłowicz Quintet, Chojnacki Miguła Contemplations, Krzysztof Baranowski Quartet oraz The Cuban Latin Jazz. Otwarte przesłuchania zaczęły się godzinie 14 w sali kameralnej.
CZYTAJ
JAZZ NAD ODRĄ: INDYWIDUALNOŚĆ JAZZOWA TO WYZWANIE
Dodatkowo konkurs i nominowani obecni będą w tegorocznym programie na wiele sposobów: oprócz bezpłatnych przesłuchań konkursowych drugiego i trzeciego dnia, finalistów usłyszymy podczas otwartych koncertów plenerowych w festiwalowy weekend, gdzie zaprezentują spontaniczne improwizacje, a w niedzielny wieczór usłyszymy zarówno koncert laureata tegorocznego Grand Prix, jak i występ Indywidualności Jazzowej 2017 – kwintentu Adama Jarzmika z gościnnym udziałem amerykańskiego gitarzysty Mike’a Moreno.

Jazz nad Odrą: piątkowe hity

Ciąg dalszy dzisiejszych wydarzeń na Mazowieckiej 17 to koncert supergwiazd z milionowymi nakładami płyt i taką samą ilością fanów na całym świecie (Yellowjackets), hołd, który Krzysztofowi Komedzie złoży wrocławski septet EABS prezentując wielokrotnie nagrodzony album „Repetitions (Letters to Krzysztof Komeda)” oraz występ artysty dysponującego unikalną wyobraźnią muzyczną i prezentującego niepodrabialną pianistykę, nazywanego mistrzem małych składów – Dana Tepfera.

Jazz nad Odrą: jazz w plenerze

Od soboty organizatorzy zapraszają także na jazzowy piknik plenerowy, który obejmie cały festiwalowy weekend.* Od 28 do 30 kwietnia przed Impartem działać będą specjalnie przygotowane strefy: gastronomiczna (Gastro Nocki po raz pierwszy poza Dworcem Świebodzkim); scena plenerowa (koncerty finalistów Konkursu na Indywidualność Jazzową oraz sety wrocławskich DJ’ów); rekreacyjna (loty balonem, a w nich koncerty w konwencji silent disco); dla najmłodszych (w ruch pójdzie kreda i piasek). Dodatkowo 29 kwietnia odbędzie się akcja znakowania rowerów.
W związku z piknikiem od godziny 24, 28 kwietnia do godziny 24:00 30 kwietnia zostanie zamknięty krótki odcinek ul. Mazowieckiej (przed Impartem), co jest równoznaczne z wyłączeniem z użytkowania znajdującego się tam parkingu. Podczas tych trzech dni udostępnione zostaną miejsca parkingowe wzdłuż ul. Wybrzeże Juliusza Słowackiego oraz darmowy parking Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego, na który wjazd i wyjazd będzie możliwy od strony ul. Mazowieckiej, jak i od strony ul. Wybrzeże Juliusza Słowackiego, a oba szlabany będą otwarte przez 24 godziny na dobę.
CZYTAJ
Program tegorocznego Jazzu nad Odrą wypełniły gwiazdy
JAZZ NAD ODRĄ: ZOBACZ, KTO ZAGRA

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto