Jazz nad Odrą to nie tylko koncerty na scenach Impartu i w plenerze. W piątek i sobotę w Imparcie prezentowali się finaliści Konkursu na Indywidualność Jazzową. Znamy laureatów, ich listę ogłosił Wojtek Siwek w sobotni wieczór.

Tytuł Indywidualności Jazzowej 2018 otrzymał zespół Weezdob Collective z Katowic. Zdobywcę Grand Prix w festiwalową niedzielę usłyszeć będziemy mogli dwukrotnie: o 17.30 podczas improwizowanego seta na plenerowej scenie na placu Społecznym i o 22 w Imparcie, gdzie odbędzie się specjalny koncert zwycięzcy.
Nagrodę przyznało jury: Paweł Brodowski, Paweł Kaczmarczyk, Dariusz Oleszkiewicz, Tomasz Szachowski oraz Piotr Wojtasik.
Grupa powstała w 2014 roku i w tym samym roku znalazła się już w finale konkursu na Jazzie nad Odrą. Tworzą ją: Piotr Scholz (gitara), Kuba Marciniak (saksofon tenorowy), Damian Kostka (kontrabas) i Adam Zagórski (perkusja), Kacpers Smoliński (harmonijka). Grupa ta to fuzja pięciu muzycznych indywidualności, która zaowocowała stworzeniem spójnego i oryginalnego kolektywu improwizatorów i kompozytorów. Zwycięzca dostanie 25 tysięcy złotych ufundowane przez prezydenta Wrocławia, Rafała Dutkiewicza, a także, od redakcji "Jazz Forum", możliwość udziału w sesji reklamowo-promocyjnej o wartości 3 tysięcy złotych, która ukaże się na łamach magazynu w wydaniu tradycyjnym i internetowym. Podczas przesłuchania zespół zaprezentował trzy własne kompozycje: „Back at Lizard’s Canteen”, „Hermoso Lugar” i „Galactic Collision”.
II nagrodę ufundowaną przez  Stowarzyszenie Autorów ZAiKS w wysokości 8 tys. złotych otrzymał międzynarodowy skład The Cuban Latin Jazz w składzie: Taras Bakovskyi (saksofon), Roland  Abreu Krzysztofiak (kontrabas), Paweł Kukuła (fortepian) i Dominik Jaske (perkusja). Trzecia lokata oraz nagroda ufundowana przez  Związek Artystów i Wykonawców Stoart w wysokości 5 tys. złotych trafiła zaś do grupy Extradition Quintet – trójmiejsko-wrocławski w składzie: Piotr Szlempo (trąbka), Marcin Janek (saksofon), Dominik Kisiel (fortepian), Piotr Szajrych (kontrabas) i Maksymilian Kreft (perkusja).
Jak co roku, komisja przyznała także nagrody dodatkowe. Nagrodę specjalną dla największej indywidualności konkursu – zegarek ORIS Dexter Gordon Limited Edition, o wartości 7690 zł, ufundowaną przez Wyłącznego Dystrybutora Marki ORIS na Polskę – otrzymał Kacper Smoliński ze zwycięskiego Weezdob Collective. Zaproszenie na ufundowane przez Organizatora międzynarodowe warsztaty jazzowe „New York Jazz Masters” trafiły do Maksymiliana Krefta – perkusisty z zespołu Extradition Quintet, najmłodszego uczestnika konkursu. Nagrodą specjalną ufundowaną przez Villa Cotonina – voucher na weekend dla dwóch osób w hotelu Cottonina Villa & Mineral SPA Resort w Świeradowie-Zdroju –  wyróżniony został Krzysztof Baranowski, gitarzysta i kontrabasista.

Czytaj także

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!