Około 800 skautów z całej Polski weźmie udział w „Wielkich Harcach Majowych” – jednej z największych imprez harcerskich w kraju. Tegoroczną fabułą zlotu będzie 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. „

„Wielkie Harce Majowe” to ogólnopolski festiwal przyjaźni, radości i przygody, który rozpocznie się w poniedziałek (30 kwietnia) i potrwa przez kolejne cztery dni (4 maja). To cykliczne wydarzenie, organizowane co dwa lata przez Skautów Europy w różnych miejscach Polski. W tym roku skauci zgromadzą się w miejscowości Droździęcin w województwie dolnośląskim (pow. Oleśnicki, gm. Twardogóra).

„O wolność!”
Zgodnie z metodą skautową, harcerze będą obozować w lesie, w małych kilkuosobowych zastępach, w których sami będą przygotowywać dla siebie posiłki. Zastępy czeka rywalizacja w grach i zajęciach, które sprawdzą poziom ich technik harcerskich. Ważnym elementem będzie także element fabularny, a więc setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości.
To wydarzenie jest jednym z najważniejszych wydarzeń w naszej historii, a w kontekście zlotu, stało się dla nas okazją do radości, celebrowania wspólnoty i czynnego przeżywania tamtego zwycięstwa. Chcemy aby młodzi skauci doświadczyli prawdziwej przygody, kilku dni rywalizacji i wyzwań – wyjaśnia Konrad Stradowski, szef zlotu.
Jak komentują organizatorzy WHM, droga do niepodległości nie była taka łatwa, a Ci którzy nią podążali
musieli wykazać się odwagą i determinacją. Wśród nich była także młodzież harcerska, która przyczyniła się do odzyskania wolności.
Mamy więc nadzieję, że poprzez takie wydarzenia jak „harce”, będziemy sobie przypominać, że niepodległość nie jest nam dana raz na zawsze. Zapraszamy do świętowania razem z nami– dodaje K. Stradowski.
***

Skauci Europy to jeden z trzech głównych ruchów harcerskich działających w Polsce, nawiązujący do skautingu katolickiego, stworzonego w Belgii i Francji przez jezuitę o. Jakuba Sevina oraz do bogatej tradycji przedwojennego harcerstwa polskiego. Ruch opiera się na pedagogice Roberta BadenPowella. Więcej informacji na skauci-europy.pl

Wiadomości