Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wrocławskie uczelnie stawiają na nowe specjalizacje

Aleksandra Buba, Martyna Garbacz
Pracownia jądrowa na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Wrocławski
Pracownia jądrowa na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Wrocławski Paweł Relikowski
Każdy, kto chciałby dziś studiować we Wrocławiu ma naprawdę duży wybór. Zwłaszcza że obok tradycyjnych kierunków zarówno w dziedzinie nauk ścisłych, jak i humanistycznych uczelnie stawiają na nowe specjalistyczne kierunki tworzone z myślą o rynku pracy, nowoczesne pracownie i praktykę.

Laboratoria i patenty
Wśród wrocławskich uczelni technicznych króluje Politechnika Wrocławska, która może poszczycić się jednymi z najnowocześniejszych pracowni w Polsce, takimi jak laboratorium optomechatroniczne na Wydziale Mechanicznym. Powstają nowe produkty m.in. dla medycyny lotnictwa czy maszyn pracujących w trudnych warunkach.

- Nasza uczelnia współpracuje także z przemysłem, a studenci mogą zdobywać doświadczenie w laboratoriach naszych partnerów, takich jak Volvo Polska, IBM czy KGHM Polska Miedź S.A. - opowiada Joanna Pająk z Politechniki Wrocławskiej.

Na polu fizyki nie ustępuje Uniwersytet Wrocławski, który dysponuje nowocześnie wyposażonymi pracowniami wspomagania projektowego obiektów 3D, czyli tzw. grafiki inżynierskiej, LabView, a także jedyną we Wrocławiu pracownią jądrową. - Od niedawna na naszym wydziale działa kierunek fizyka techniczna, z takimi specjalnościami, jak fizyka medyczna, dozymetria i ochrona radiologiczna, stosowana fizyka ciała stałego i technologie informacyjne - wyjaśnia prof. Robert Olkiewicz dziekan Wydziału Fizyki i Astronomii.

- Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu jest jedną z najlepszych uczelni specjalistycznych w kraju - zapewnia rzeczniczka Małgorzata Wanke-Jakubowska. - W tym roku powołaliśmy dwa nowe kierunki: bioinformatykę oraz zarządzanie inżynierią produkcji, a w roku akademickim 2011/2012 nasza oferta zwiększy się o kierunki: inżynieria i gospodarka wodna, bezpieczeństwo żywności oraz odnawialne źródła energii i gospodarka odpadami - dodaje.

Dumą wrocławskiej Akademii Medycznej jest Wydział Farmacji, który uzyskał certyfikat Centrum Doskonałości za badania nad nowymi lekami. - To, co wyróżnia naszą uczelnię w zakresie technologii to przede wszystkim opracowywanie nowych środków leczniczych, nowych wzorów użytkowych i patentów w zakresie medycyny. W naszych laboratoriach powstają urządzenia do nowoczesnych analiz i produkty o zastosowaniu biologicznym np. biomateriały, elementy odtwórcze kości. Jedne z ciekawszych odkryć w tym zakresie to wykorzystanie komórek macierzystych z rogu jelenia i z błony węchowej. Pierwsze mogą być wykorzystywane do regeneracji kostnych i leczenia ran, natomiast drugie do regeneracji tkanki mózgowej - wyjaśnia prof. Marek Ziętek prorektor ds. nauki.

Swoją ofertę poszerzyła niedawno Wojskowa Wyższa Szkoła Oficerska Wojsk Lądowych im. gen. T. Kościuszki. Od tego roku akademickiego uczelnia ma dwa wydziały - Nauk o Bezpieczeństwie i Zarządzania i przyjmuje studentów cywilnych. Dziś uczelnia stawia na nowoczesne pracownie. Ma już laboratoria radiometrii i chemii, nauki o materiałach, a obecnie kompletowane jest laboratorium wytrzymałości materiałów. A w przyszłości WSOL zamierza postawić na multimedialne laboratoria do nauki posługiwania się nowoczesną techniką wojskową.

Nie tylko nauki ścisłe
Akademicki Wrocław to nie tylko osiągnięcia w dziedzinie nauk ścisłych. Także na polu humanistycznym, stolica Dolnego Śląska może pochwalić się bardzo dobrym poziomem.

- Wydziały humanistyczne Uniwersytetu Wrocławskiego należą do najlepszych w kraju - mówi dr Jacek Przygodzki, rzecznik prasowy Uniwersytetu. - Potwierdzeniem siły wrocławskiej humanistyki było przyznanie I Kategorii przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego Wydziałowi Filologicznemu i Wydziałowi Nauk Historycznych i Pedagogicznych. Wydział Prawa, Administracji i Ekonomii od lat plasuje się w pierwszej trójce prestiżowego rankingu wydziałów prawa prowadzonego przez "Dziennik Gazetę Prawną" - wylicza Przygodzki. Jako jeden z najbardziej reprezentatywnych przykładów na Uniwersytecie Wrocławskim można także wymienić Wydział Nauk Społecznych. Wyróżniają go nowe unikatowe kierunki studiów takie, jak ostatnio utworzone Bezpieczeństwo Narodowe i makrokierunek Dyplomacja Europejska.

Swoimi osiągnięciami może pochwalić się także miejscowy oddział Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej.
- Zgodnie z ostatnią oceną Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego okazał się on najlepszy w zespole nauk społecznych, dystansując wszystkie tego typu wydziały państwowych uniwersytetów i jednostki naukowe PAN - nie kryje dumy prof. Dariusz Doliński, dziekan wrocławskiego Wydziału Zamiejscowego SWPS.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto