Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Będzie strajk w kopalni Turów?

Alina Gierak
Kopalni Węgla Brunatnego Turów  pracuje  około 3500 osób. Załoga jest stopniowo zmniejszana. 10 lat temu pracowało tu ok. 6 tysięcy ludzi
Kopalni Węgla Brunatnego Turów pracuje około 3500 osób. Załoga jest stopniowo zmniejszana. 10 lat temu pracowało tu ok. 6 tysięcy ludzi Marcin Oliva Soto
Trwa spór między związkowcami a zarządem kopalni Turów. Odbije się to na całym regionie. Czy będzie strajk? - Daliśmy zarządowi czas, by ustosunkował się do naszych postulatów zawartych w oświadczeniu, które przekazaliśmy w marcu - mówi Wojciech Ilnicki, szef zakładowej Solidarności.

Jeśli do 14 maja zarząd nie wycofa się z planowanych zmian w liczbie i formie zatrudnienia, związkowcy z kopalni Turów oraz z Bełchatowa rozpoczną spór zbiorowy. Jeśli nie dojdą do porozumienia, nie wykluczają dalszych kroków, czyli oflagowaną zakładów pracy, następnie strajku włoskiego. Ma także zostać zorganizowany protest pod siedzibą zarządu Polskiej Grupy Energetycznej Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A.

Najgorszy scenariusz to strajk ostrzegawczy i następnie całkowite zatrzymanie pracy. - Dłużej nie mamy na co czekać - mówi Ilnicki.

Związkowców najbardziej niepokoją trwające bez końca negocjacje płacowe oraz próby wydzielania do innych spółek poszczególnych struktur Oddziału KWB Turów. Niedopuszczalne jest także ich zdaniem nieinformowanie ich o tych planach. - Nie ma żadnego społeczno-ekonomicznego uzasadnienia taka forma restrukturyzacji kopalni - podkreślają związkowcy.

Ich niepokój podziela senator PO ze Zgorzelca Jan Michalski. Jego zdaniem, konflikt w największym zakładzie przyniesie niepokój w całym regionie.

- Z kopalnią Turów związane są inne firmy i całe rodziny, ludzie mają prawo wiedzieć, co ich czeka - mówi Michalski. Według senatora, sprawie przekształceń w PGE GiEK powinien przyjrzeć się dokładnie minister skarbu i gospodarki. 29 maja w Senacie odbędzie się konferencja poświęcona roli węgla brunatnego w krajowej energetyce. - Tam poruszę także sprawę Turowa - mówi Jan Michalski.

Żądania związkowców
1.Określenia wzrostu wskaźnika przeciętnego wynagrodzenia u pracodawców na 2012 r. równego 10 proc.
2. Przystąpienia do rozmów zmierzających do rzeczywistej próby konsultacji zamierzeń pracodawcy(...)
3.W szczególności domagamy się, w związku z brakiem podjęcia ze strony pracodawców jakichkolwiek rozmów ze związkami zawodowymi, cofnięcia dotychczasowych decyzji (...).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polacy chętniej sięgają po krajowe produkty?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bogatynia.naszemiasto.pl Nasze Miasto