Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bogatynia: Diagnoza - rak, i co dalej?

MAG
amazonki.bogatynia.pl
Diagnoza – rak, i co dalej? Wiele kobiet na całym świecie codziennie słyszy tą wiadomość. Wydawałoby się, że to koniec. Nawet jeśli uda się przezwyciężyć chorobę, to ślady i straty pozostają i są ogromne. Nowotwór piersi jest dla kobiety szczególnie dotkliwy, strata piersi to poważny cios i wiele kobiet odczytuje to jako pozbawienie części kobiecości.

- Otrzymałam taka diagnozę w 2007 roku. Pamiętam to doskonale. Strach przed śmiercią, chemioterapią, utratą piersi. Najpierw straciłam włosy później pierś. Cieszę się, ponieważ jak dotąd nie ma nawrotów. Moja rodzina była ze mną cały czas, mój mąż i syn wspierali mnie całym sercem. To takie ważne, aby czuć się kochanym. Teraz po chorobie czuje, że żyje. Każda chwila jest tą wyjątkową. Codziennie cieszę się drobiazgami, jestem bardziej aktywna i spełniam swoje marzenia, prowadzę stowarzyszenie – Opowiada Dorota Bojakowska, prezes Bogatyńskiego Stowarzyszenia „Amazonki”.
Na szczęście w naszym powiecie istnieje stowarzyszenie, które gotowe jest nieść pomoc wszystkim kobietom dotkniętym tą chorobą. Bogatyńskie Stowarzyszenie „Amazonki” skupia swą uwagę na osobach dotkniętych nowotworem piersi. Szerokie spektrum pomocy obejmuje różne aspekty, przede wszystkim dba o zdrowie psychiczne i fizyczne chorych.
Misja Amazonek to wzajemne wsparcie. Kobiety, przeszkolone ochotniczki, które przeszły raka piersi, dzielą się swym doświadczeniem i przeżyciami z aktualnie dotkniętymi chorobą kobietami. Nadzieja i utwierdzenie w wierze i możliwości wyzdrowienia dodaje wiele sił i motywacji do walki z rakiem.
Zadania, które realizuje stowarzyszenie mają na celu ułatwienie chorym kobietom powrotu do normalnego funkcjonowania życiowego, na wszystkich płaszczyznach w tym towarzyskich czy zawodowych. Odzyskanie po traumatycznej chorobie stabilizacji psychicznej i fizycznej. Kobiety chętnie uczestniczą w akcjach społecznych, uświadamiających fundamentalne znaczenie wczesnego wykrycia choroby.
Regularne spotkania owocują nie tylko terapeutycznymi rozmowami i poczuciem wspólnoty. To coś więcej, tu kształtuje się poczucie przynależności do grupy, poczucie bogactwa wiedzy i doświadczenia w chorobie. Moc pomagania innym staje się celem życiowym, nadaje sens i kreuje sposób bycia.
Aktywizacja tej grupy to istna samopomoc, niezwykle ważna w wale z chorobą. Różnorodne spotkania ze specjalistami medycznymi, wyjazdy na turnusy rehabilitacyjne, kulturalno-rozrywkowe czy działalność oświatowa to narzędzia, które przyczyniają się do sukcesu – zwycięstwa nad chorobą.
Bogata w formę gimnastyka rehabilitacyjna służy wszystkim grupom kobiet borykających się z chorobą i tych po odbytej mastektomii piersi. Oprócz gimnastyki, stowarzyszenie oferuje masaże limfatyczne, aqua fitness, zumbe i jogę.
- Kobiety docierające do naszego stowarzyszenia są w bardzo złej kondycji psychicznej. Mają poczucie nieszczęścia i bardzo traumatyzują swoje położenie, co niewątpliwie jest uzasadnione. Spotykając się jednak z nami odkrywają, że da się przezwyciężyć chorobę. Widza jak kobiety są silne, aktywne zawodowo, towarzysko, pięknie wyglądają, są zadbane. To jak wizyta u terapeuty, ulga i ogromna motywacja – Dodaje Dorota Bojakowska.

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bogatynia.naszemiasto.pl Nasze Miasto