Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czy pod Zgorzelcem była nazistowska fabryka? Zobacz amatorski FILM! Wiedziałeś o tym?

Paulina Gadomska
zdjęcie ilustracyjne/archiwum nm
Czy pod Zgorzelcem była kiedyś nazistowska sztolnia? A może jakaś fabryka? Mieszkańcy od lat przekazywali sobie informacje o podziemnych tunelach. Teraz na serwisie Youtube został opublikowany film z zejścia zgorzeleckich śmiałków do podziemia. Co tam jest?

Jak informują autorzy filmu oraz podziemnej wyprawy, wystarczyło znaleźć odpowiednią mapę. Wejście do tuneli udało się im znaleźć podczas eksploracji zupełnie opuszczonego budynku na Ujeździe w Zgorzelcu.

Odnalezione sztolnie są częściowo wykończone, ale większość z nich to tunele wykute w litej skale.

Jak się okazuje, tunele odkryte zostały już dawno, na co wskazują butelki po alkoholu oraz wykute w ścianach przejścia.

Co tak na prawdę tutaj było? Czy była to niemiecka fabryka? A może sztolnia?

Zobaczcie amatorski film nagrany w podziemnych tunelach!

Temat zgorzeleckiego podziemia poruszany jest od dawna.

"Niektórzy twierdzą że tunele (wszystkie trzy, w tym najdłuższy, dziś zasypany), zbiegały się pod dziesieszym MDK. Tunele i obiekt wykuty w skarpie wyrobiska miały tworzyc częśc jednej z najtajniejszych fabryk III Rzeszy. Drugi taki obiekt to domniemane OPTA RADIO A.G. WERK III GOERLITZ-MOYS, które rzeczywiście znajdowało się na ulicy Winterfeldstraße (Reymonta) 31 Werk, trzeci obiekt to niewykorzystane piwnice browaru LANDESKRONE w Goerlitz (obiekt "ELSE"). Dla fabryki na ul. Reymonta 31 przypadł kryptonim Serezit (Motyl). Firma OPTA RADIO, znajdowała się w fabryce Herrmanna, który zajmował się produkcją wyrobów wełnianych. Do dziś spekuluje się co do tego czy na domniemaną fabrykę nie składała się pobliska zakładom Herrmann A.G. kopalnia węgla Friedrich-Anna, którą zamknięto w 1927 z powodu słabej jakości surowca i dużej ilości wypadków. Mówi się o tym że naziści przerobili szyby kopalni w domniemaną fabrykę części do V-2 i połączyli je z całą siecią tuneli pod Zgorzelcem."- tak opisywał podziemia jeden z Internautów w 2012 roku.

Inny Internauta tak opisuje obiekt. Informacje o nim przekazywane były przez starsze pokolenia- "Obiekt w skarpie istniał naprawdę, tak samo jak obiekty podziemne na Reymonta, i w piwnicach browaru Landeskorne (obiekt niezagospodarowany założony w 1945, kryptonim ELSE- Eliza). Dementuję jednak by chodniki znad Nysy łączyły się z fabryką na Reymonta (za duża odległośc). Z tego co opowiadała mi babcia, a także z przekazów innych osób (od razu mówię że podane przeze mnie fakty są wiarygodne, osoby także. Sam sprawdzałem czy nie ściemniają). To najdłuższy korytarz, ciągnął się aż pod NYSĘ i przechodził aż do Goerlitz. Po jego prawej stronie po kilkunastu metrach znajdowały się wielkie drzwi pancerne. (Babcia i te osoby potwierdzają że do środka można było wjeżdżac ciężarówkami i samochodami - twoja wersja się sprawdziła). Owe drzwi mogą byc wejściem do fabryki (tej o tej wielkiej kubaturze). Wcześniej na przełomie lat 40 i 50 Rosjanie wysadzili dalszą częśc tunelu łącząc się prawdopodobnie z tunelami pod MDK. Ciekawostką jest to że w piwnicach zgorzeleckich w lewym nadprożu, któregoś z pomieszczeń, jest szczelina i płynie dopływ świeżego powietrza. Jest tam prawdopodobnie tunel łączący obiekt nad Nysą z Gedenkhalle."

Fakt jest taki, że podziemne tunele istnieją. Wiedzieliście, że Zgorzelec skrywa taką tajemnicę?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Czy pod Zgorzelcem była nazistowska fabryka? Zobacz amatorski FILM! Wiedziałeś o tym? - Zgorzelec Nasze Miasto

Wróć na bogatynia.naszemiasto.pl Nasze Miasto