Dolny Śląsk: Aktualna sytuacja powodziowa

Wojewódzki Zespół Zarządzania Kryzysowego
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Fot. Polskapresse
O godz. 8.30 (10.08.2010) odbyło się dziś posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, na którym podsumowano aktualną sytuację powodziową na terenie województwa dolnośląskiego. Spotkaniu przewodniczył wojewoda Rafał Jurkowlaniec. Oto główne wnioski z posiedzenia:

1.Sytuacja hydrometeorologiczna jest nadal korzystna dla całego regionu. Zapowiadane przelotne opady oraz miejscowe opady burzowe nie stanowią zagrożenia dla mieszkańców. Utrzymują się wysokie i średnie stany wód, jednak kulminacja fali powodziowej opuściła województwo dolnośląskie.

2.Służby techniczne dokonują wizji lokalnych na wałach i umocnieniach; ze względu na uszkodzone drogi nie jest możliwe dotarcie we wszystkie miejsca. Pojawiające się przesiąki i stwierdzone do tej pory uszkodzenia obwałowań nie stanowią poważnego zagrożenia.

3.Sytuacja retencyjna na wszystkich zbiornikach jest nadal korzystna, wszystkie obiekty pracują prawidłowo.

4.Trwają prace oceniające możliwość przywrócenia przejezdności drogi wojewódzkiej 352. Ze względu na przepływ wody poza właściwym korytem rzeki, nie jest możliwe szybkie uruchomienie trasy. Tym samym w pierwszej kolejności zostaną podjęte prace mające na celu udrożnienie koryta rzeki Witka i przywrócenie pierwotnego przepływu wody w naturalnym korycie.

5.W akcję popowodziową zaangażowanych jest 416 policjantów, 420 strażaków, ponad 100 pojazdów, łodzie, transportery pływające i śmigłowce. Według oceny szefów służb siły i środki są wystarczające do skutecznego prowadzenia akcji popowodziowej. W przypadku potrzeby zwiększenia stanu osobowego lub wykorzystania specjalistycznego rejony zalane zostaną wzmocnione.

6.Straż Graniczna, wykonując prośbę Wojewody Dolnośląskiego, koordynuje czynności związane z przejazdami przez terytorium Czech i Niemiec. Alternatywne trasy dojazdu do Bogatyni:

Niemcy:
(autostrada A4) - Jędrzychowice - Loebau lub Reichenbach (droga nr 6) - w kierunku Zittau (droga 178)- Sieniawka (droga 354) - Opolno Zdrój - Bogatynia.
Czechy:
Zawidów (droga 355) - Frydlant (droga 13) - Bogatynia.
Czechy:
Czerniawa Zdrój (droga 361) - Frydlant (droga 291) - Bogatynia
(trasy w Czechach dostępne tylko dla pojazdów służb ratowniczych o ładowności do 3,5 t. oraz cystern z wodą o ładowności do 7,5 t.).

Informacje o przejezdności dróg aktualizowane będą na bieżąco. Z uwagi na dynamiczną sytuację na zalanych terenach, przed wyjazdem Straż Graniczna prosi o zapoznanie się z aktualną sytuacją drogową na stronie internetowej Sudeckiego Oddziału Straży Granicznej oraz wskazanymi tam numerami telefonów.

Straż Graniczna informuje jednocześnie, że na podstawie ustaleń ze stroną niemiecką, w celu zapewnienia sprawnego przejazdu przez terytorium Republiki Federalnej Niemiec transportów z pomocą dla mieszkańców zalanych terenów, konieczne jest oznakowanie tych pojazdów białą, kwadratową kartką z napisem BOGATYNIA poprzez umieszczenie jej na przedniej szybie pojazdu. Strona niemiecka prosi o wcześniejsze informacje o transportach z pomocą humanitarną na nr telefonu: 0049 035 813 626 wew. 0. Infolinia obsługiwana jest w języku polskim.

7.Służby inspekcji budowlanej nadal dokonują sprawdzenia stanu technicznego budynków, mostów i innych budowli. W trzech budynkach jednorodzinnych w Bogatyni zakazano użytkowania. Pozostałe obiekty, w których prowadzony był przegląd wymagają remontu bądź częściowej odbudowy. Ponadto dokonano przeglądu drogi wojewódzkiej nr 352 Bogatynia - Zgorzelec, która wymaga odbudowy.

Wszczęte zostało postępowanie administracyjne w sprawie katastrofy budowlanej zapory na zbiorniku Niedów.

8.Sukcesywnie poprawia się sytuacja związana z dostawami energii elektrycznej. Obecnie bez prądu pozostaje 300 odbiorców.

9.Służby inspekcji sanitarnej informują, iż obecnie na obszarze zalanym nie ma żadnego zagrożenia sanitarnego i epidemiologicznego. Powiat Zgorzelecki został zaopatrzony w odpowiednią ilość szczepionek i środków chemicznych, które będą wykorzystane w przypadku pojawiania się sygnałów o zagrożeniu sanitarnym.

10.Trwa nadal akcja zbierania darów dla powodzian, koordynatorem działań jest Wicewojewoda Dolnośląski Ilona Antoniszyn-Klik. Dary tj. żywność, środki czystości, ubrania, koce, pościel i woda, zbierane są w:

Jednostka Wojska Polskiego we Wrocławiu, ul. Hallera 36/38.
Magazyn firmy CITRONEX w Zgorzelcu, ul. II Armii Wojska Polskiego 64 - koordynator Sylwia Drabikowska 723-828-673.

Nowe mandaty od straży miejskiej

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie