Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jelenia Góra. Festiwal filmowy "Polacy w oczach Niemców" (program)

alka
Zobaczymy następujące tytuły: „Droga Molly” Emily Atef, „Pobyt” Franka Beyera, „Milczącą gwiazdę” Kurta Maetzinga, „Blaszany Bębenek” Volkera Schlöndorffa, „Ocaloną” Christiana Steinke, „Na krańcach królestwa” Kornela Miglusa oraz projekt „Ansichtssache” grupy młodych twórców. Filmy te zostaną pokazane w kinie „Marysieńka” w Jeleniej Górze 8-10 października. Współorganizatorami festiwalu są Jeleniogórskie Centrum Kultury i Odra-Film.

Zobaczymy następujące tytuły: „Droga Molly” Emily Atef, „Pobyt” Franka Beyera, „Milczącą gwiazdę” Kurta Maetzinga, „Blaszany Bębenek” Volkera Schlöndorffa, „Ocaloną” Christiana Steinke, „Na krańcach królestwa” Kornela Miglusa oraz projekt „Ansichtssache” grupy młodych twórców. Filmy te zostaną pokazane w kinie „Marysieńka” w Jeleniej Górze w dniach 8-10 października. Współorganizatorami festiwalu są Jeleniogórskie Centrum Kultury i Odra-Film.
Program

1/ Blaszany bębenek (Die Blechtrommel / Le tambour) reż. Volker Schlöndorff, Francja 1979, czas:144 min.
Adaptacja powieści Günthera Grassa - historia Kaszubów i Gdańska ukazana od roku 1899, kiedy to Anna Brońska ukryła pod spódnicą Józefa Koljaiczka, do 1945 roku, kiedy jej wnuk Oskar Matzerath wyjeżdża do Niemiec. Film zdobył szereg prestiżowych nagród, w tym „Złotą Palmę” na MFF w Cannes, oraz „Oscara” za film zagraniczny.

2/ Na krańcach królestwa (Am Ende des Reiches) reż. Kornel Miglus, Niemcy 1990, czas: 76 min.
Trzy dziewczyny z Niemiec wybierają się na wycieczkę do małego miasteczka na Śląsku nie wiedząc, że ta podróż zmieni raz na zawsze ich życie. Każda z nich skonfrontowana będzie z tym, przed czym całe życie uciekała: z rodziną, z miłością, z przeszłością.

3/ Pobyt (Der Aufenthalt) reż. Frank Beyer, NRD 1982, czas: 102 min.
Adaptacja powieści Hermanna Kanta; dziewiętnastoletni Mark Niebuhr zostaje pomyłkowo wzięty za zbrodniarza hitlerowskiego, członka SS. Film mówi o jego „pobycie” w polskim więzieniu, o śledztwie i współwięźniach, prawdziwych zbrodniarzach wojennych. Film Beyera miał ciekawą historię w Polsce. Najpierw Polacy pomagali w jego nakręceniu, następnie na wskutek ich protestu film został wycofany z MFF w Berlinie Zachodnim. W 1985 roku reżyser prezentował swoje dzieło władzy i Stowarzyszeniu Filmowców Polskich, co zaowocowało emisją telewizyjną (późno w nocy) i dopiero na koniec, w 1989 roku, premierą kinową (rozpowszechnianie w kinach studyjnych i DKF).

4/ Milcząca gwiazda (Der schweigende Stern), reż. Kurt Maetzig, Polska / NRD 1959, czas:124 min.
Science-fiction według Stanisława Lema. W 1985 roku na Wenus leci wyprawa kosmiczna z Ziemi, która odkrywa, że Wenusjanie doprowadzili prawdopodobnie do samozagłady swojej planety. Ziemi taka zagłada nie grozi, bo na niej zwyciężył socjalizm.

5/ Droga Molly (Molly's Way) reż. Emily Atef, Niemcy 2005, czas: 85 min.
Tytułowa bohaterka będąca ciąży przyjeżdża w poszukiwaniu ojca swojego nienarodzonego dziecka z Irlandii do Wałbrzycha. Poznaje w Polsce nowych ludzi, nowy świat, nowe obyczaje. Poznaje siebie.

6/ Ansichtssache 2009 / Kwestia gustu 2009, czas: 90 min.
„Ansichtssache 2009/Kwestia gustu 2009” to polsko – niemiecki projekt filmowy. Założenie było proste: sześcioro młodych autorów z Niemiec przyjechało do Polski ze swoimi scenariuszami. Powstało sześć zespołów, składających sie z niemieckiego autora, polskiego reżysera i polskiego producenta, którzy wspólnie pracowali nad scenariuszem. Sześć filmów na podstawie scenariuszy wypracowanych podczas warsztatów zostało zrealizowanych w grudniu 2009 roku i styczniu 2010 roku w Polsce.

7/ Polska Love Serenade, reż. Monika Anna Wojtyłło, Niemcy 2008, czas:75 min.
Dwójka młodych Niemców spotyka się przypadkiem w Polsce, w drodze do Lubomierza. Ze zdumieniem spoglądają na egzotyczny dla nich świat, na zachowanie spotykanych Polaków, którzy na serio biorą wiarę w magiczny czas świąt Bożego Narodzenia. Z tych spotkań, rozmów i zdarzeń wyłania się zdumiewający obraz miejsc i ludzi, które warto poznawać i do których chce się wracać.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Jelenia Góra. Festiwal filmowy "Polacy w oczach Niemców" (program) - Bogatynia Nasze Miasto

Wróć na bogatynia.naszemiasto.pl Nasze Miasto