Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kolejne zatrucie czadem w Boguszowie - Gorcach. Zanim zemdlała, zdołała wezwać pomoc i otworzyć okna!

Adrianna Szurman
Adrianna Szurman
Zatrucie czadem w Boguszowie - Gorcach. Kobieta zdołała wezwać pomocy
Zatrucie czadem w Boguszowie - Gorcach. Kobieta zdołała wezwać pomocy Baza Polska Press
49-letnia mieszkanka ulicy Szkolnej w Boguszowie - Gorcach miała dużo szczęścia. Po tym, jak podtruła się czadem, zdołała jeszcze otworzyć okno i wezwać pomoc! Dzięki temu żyje. Strażacy apelują: zamontujcie czujki czadu! Te proste urządzenia ratują życie.

Podtruta czadem mieszkanka Boguszowa - Gorc sama ocaliła sobie życie

49-latka z Boguszowa - Gorc miała dużo szczęścia, bo sama zorientowała się, że zagraża jej niebezpieczeństwo i zadzwoniła po pomoc. Kobieta źle się poczuła w łazience, zdążyła otworzyć okna i zadzwonić po pomoc. To uratowało jej życie.

Na miejsce szybko dotarł Zespół Ratownictwa Medycznego z Wałbrzycha i Ochotnicza Straż Pożarna z Boguszowa - Gorc. Strażacy zmierzyli urządzeniami zawartość tlenku węgla w budynku i okazało się, że norma przekroczona jest tylko w jednym mieszkaniu, gdzie zainstalowany był gazowy podgrzewacz wody.

- To on był źródłem emisji tlenku węgla. Strażacy sporządzili protokół i dzisiaj (29.01) przekazali go zarządcy nieruchomości. To w jego gestii leży teraz sprawdzenie, czy piecyk jest wadliwy, czy też np. nie było odpowiedniego ciągu powietrza w tym mieszkaniu - zaznacz Tomasz Kwiatkowski, rzecznik prasowy straży pożarnej w Wałbrzychu.

Czujka czadu ratuje życie

I zaznacza, że każdym mieszkaniu, gdzie są piece gazowe czy węglowe powinna być zainstalowana czujka czadu, bo to niedrogie urządzenie (ok. 100 zł) może uratować życie.

- W budynku, gdzie doszło wczoraj do zatrucia, tylko w jednym mieszkaniu była taka czujka - bije na alarm ochotnicza Straż Pożarna w Boguszowie - Gorcach.

Zatrucie czadem. Najczęściej powtarzane zdanie przez mieszkańców to "ale u nas nic nie czuć"

Strażacy podkreślają, że tlenek węgla, zwany potocznie czadem, jest gazem silnie trującym. Jest bezbarwny i bezwonny, co czyni go niewyczuwalnym dla ludzkich zmysłów. Jest nieco lżejszy od powietrza, co powoduje, że łatwo się z nim miesza i w nim rozprzestrzenia.

Jak można się przed nim uchronić? Przede wszystkim, należy zadbać o poprawną wentylację pomieszczeń. Regularne przeglądy urządzeń grzewczych i przeglądy kominiarskie to kolejna ważna kwestia. Nie należy zasłaniać kratek wentylacyjnych. Kiedy korzystamy z urządzeń grzewczych, takich jak podgrzewacze wody czy piecyki gazowe, warto uchylić okno.

Wciąż jednak najważniejszym elementem ochrony przed tlenkiem węgla jest montaż domowego czujnika tego gazu. Choć tlenek węgla jest niewyczuwalny dla naszych zmysłów, czujka potrafi wykryć jego obecność i uruchamia alarm, dając nam czas na ewakuację i powiadomienie odpowiednich służb.

Wszystkim mieszkańcom budynków wielorodzinnych, a także domów jednorodzinnych, zalecamy montaż czujek tlenku węgla. To niewielki wydatek, który może uratować życie.

Zobacz też

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Kolejne zatrucie czadem w Boguszowie - Gorcach. Zanim zemdlała, zdołała wezwać pomoc i otworzyć okna! - Wałbrzych Nasze Miasto

Wróć na bogatynia.naszemiasto.pl Nasze Miasto