Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mija 70 lat od podpisania "Układu zgorzeleckiego", który wytyczył granicę między Polską a Niemcami [ZDJĘCIA]

red.
Trudno uwierzyć, że właśnie mija 70 lat od historycznego przyjazdu Cyrankiewicza do Zgorzelca, gdzie wspólnie z Otto Grotewohlem i Georgiem Dertingerem ustalał nowe granice dla zachodniej Polski.

6 lipca 1950 roku dla wielu mieszkańców Zgorzelca był wyjątkowym dniem, co widać na hasłach powiewających na sztandarach. Archiwalne zdjęcia doskonale oddają atmosferę tamtego dnia, kiedy po raz pierwszy oficjalnie rozdzielono Polskę od Niemiec nurtem Odry i Nysy Łużyckiej:

Wysokie Układające się Strony zgodnie stwierdzają, że ustalona i istniejąca granica biegnąca od Morza Bałtyckiego wzdłuż linii na zachód od miejscowości Świnoujście i dalej wzdłuż rzeki Odry do miejsca, gdzie wpada Nysa Łużycka oraz wzdłuż Nysy Łużyckiej do granicy czesko-słowackiej, stanowi granicę państwową między Polską a Niemcam

i.

Układ zgorzelecki był finalizacją ustaleń poczdamskich. Wówczas odpowiedzialnością za II wojnę światową obarczone zostały Niemcy i stwierdzono, że "naród polski nie może rozwijać się normalnie, jeśli równocześnie zostanie zmuszony do emigracji, dlatego biorąc pod uwagę: 1) duży przyrost naturalny, 2) postulat zaniechania emigracji oraz 3) konieczność przyjęcia reemigrantów, Polska musi posiadać obszar odpowiadający potrzebom jej ludności [...] Jedynie przesunięcie granicy nad Odrę i Nysę daje możliwości dla zaspokojenia najważniejszych potrzeb demograficznych narodu. Pod względem rolniczym Polska była krajem najbardziej przeludnionym w Europie. Na skutek zmian terytorialnych przeludnienie to może być złagodzone w wypadku włączenia terytorium po Odrę i Nysę. (Wikipedia)"

Sytuacja Polaków, mieszkających na ziemiach zachodnich, nadal była niejasna. Nie odbyła się "konferencja pokojowa" zapowiadana w Poczdamie, a w stosunkach między wschodem a zachodem pojawiało się coraz więcej napięć. Przez wiele lat obszary nie były należycie dofinansowane. Zaniechano też wielu inwestycji, bo mieszkańcy żyli w obawie, że "Niemcy wrócą i wszystko im zabiorą". Dopiero wizyta kanclerza Niemiec Willi Brandta w stolicy Polski (w 1970 r.), zagwarantowała utrzymanie dotychczasowego status quo. Po obaleniu komunizmu, 14 listopada 1990, Rzeczpospolita Polska i Republika Federalna Niemiec podpisały traktat, w którym obie strony zobowiązały się do poszanowania swej suwerenności i integralności terytorialnej. Polski rząd usilnie zabiegał o zawarcie nowej umowy międzynarodowej, ponieważ ustalenia wcześniejszych nie potwierdzały w pełni nowych granic. Postanowienia traktatu z 1970 r. nie obowiązywały zjednoczonych Niemiec. Był to traktat zawarty pomiędzy PRL a RFN.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zgorzelec.naszemiasto.pl Nasze Miasto