18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nowoczesność i bezpieczeństwo

Paweł Kuś
Położona u zbiegu granic trzech państw - Niemiec, Czech i Polski - Elektrownia Turów jest dziś jednym z największych producentów energii elektrycznej w Polsce.

W 2010 r. jej udział w rynku wyniósł blisko 8 proc. W Elektrowni działa obecnie osiem bloków o łącznej mocy 1900 MW. Mimo że podstawowym paliwem pozostaje nadal węgiel brunatny, z roku na rok rośnie udział biomasy. Elektrownia Turów jest głównym dostawcą energii dla odbiorców z Dolnego Śląska, zapewniając w ten sposób rozwój gospodarczy całego regionu.

Elektrownia działa nieprzerwanie od 1962 r., kiedy to został uruchomiony pierwszy blok energetyczny o mocy 200 MW. Ostatnie 10 lat to w historii zakładu to okres burzliwych zmian organizacyjnych. W 2000 roku elektrownia została skomercjalizowana. W 2004 r., już jako spółka, weszła w skład holdingu BOT Górnictwo i Energetyka S.A.

Po przyjęciu przez rząd, w marcu 2006 r., programu dla elektroenergetyki, zakładającego konsolidację całego sektora energetycznego, Elektrownia Turów stała się częścią powołanej do życia Polskiej Grupy Energetycznej (PGE). We wrześniu 2010 r., w wyniku połączenia trzynastu spółek wchodzących w skład grupy kapitałowej PGE, zakład stracił podmiotowość prawną i stał się jednym z oddziałów skonsolidowanej spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna Spółka Akcyjna.

Oprócz podstawowych prac modernizacyjnych dokonanych w blokach nr 1-6, Elektrownia Turów przeprowadziła wiele dodatkowych inwestycji mających na celu zwiększenie sprawności wytwarzania energii, redukcję emisji zanieczyszczeń do atmosfery, poprawę pracy urządzeń. Poniesiono znaczne nakłady na modernizację i rozbudowę instalacji odsiarczania.

Obecnie trwa budowa III linii technologicznej - prace są na półmetku. Warto podkreślić, że projekt ten jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2007-2013. Dobrym przykładem unowocześniania procesu technologicznego są inwestycje poczynione w układach elektrycznych. Zdecydowana większość prac modernizacyjnych jest finansowana ze środków własnych. Ale zdarzają się też nieprzewidziane wydatki. Jednym z nich jest odbudowa tamy na zbiorniku Niedów, zniszczonym w ubiegłym roku przez powódź. Trzeba pamiętać, że zbiornik ten stanowi podstawowe ujęcie wody dla elektrowni.

Od wielu lat Elektrownia Turów stawia sobie za cel wytwarzanie energii w sposób nowoczesny i bezpieczny. Zakład bierze udział w wielu projektach innowacyjnych - tak krajowych, jak i międzynarodowych.
Każdego roku zgłaszanych jest kilkanaście prac racjonalizatorskich. Jeden z nich to wyeliminowanie nieszczelności na płaszczyźnie podziałowej korpusu NP turbogeneratorów bloków 8-10, w wyniku czego nastąpi znaczna poprawa obiegu termodynamicznego, zmniejszenie zużycia węgla, sorbentu oraz emisji zanieczyszczeń.

Konieczny zakaz eksportu drewna, inaczej wiele firm upadnie

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie