Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pień drzewa kopalnego oraz węgiel z kopalni Turów trafiły do Narodowego Muzeum Techniki w Warszawie

OPRAC.:
Justyna Orlik
Justyna Orlik
Eksponaty w muzeum
Eksponaty w muzeum PGE
Kopalnie Węgla Brunatnego Turów i Bełchatów przekazały górnicze eksponaty do Narodowego Muzeum Techniki w Warszawie. Eksponaty w muzeum można oglądać na stałej ekspozycji prezentującej proces wydobycia i przetwarzania wysokoenergetycznych surowców, w tym m.in. węgla brunatnego.

Dwuczęściowa ekspozycja w Narodowym Muzeum Techniki „Źródła energii cywilizacji – historia paliw kopalnych” oraz „Ignacy Łukasiewicz – pionier przemysłu naftowego” to tematyczne wystawy dedykowane surowcom, które od wielu dekad stanowią fundamenty światowej energetyki – to ropa naftowa, węgiel kamienny i brunatny oraz gaz ziemny.

- Kopalnia Turów nawiązała współpracę z muzeum w zakresie organizacji ekspozycji obrazującej źródła energii cywilizacji – mówi Sławomir Wochna, dyrektor Kopalni Węgla Brunatnego Turów. – Cieszy nas, że zwiedzający mogą obejrzeć zdjęcia, filmy o kopalni oraz wyjątkowy pień drzewa kopalnego, który pochodzi z osadów neogeńskich - dodaje dyrektor Sławomir Wochna.

Pień drzewa kopalnego i węgiel zostały przekazane do muzeum z kopalni z Bogatyni i BełchatowaPGE

Pień drzewa liczy około 8 metrów długości, 1,5 metra szerokości i został wydobyty z centralnej części odkrywki, z głębokości około 200 m pod pierwotnym poziomem terenu. Jego szacowany wiek to około 16 do 18 milionów lat. Kopalnia Bełchatów przekazała muzeum czerpak z koła gigantycznej koparki.

Dzięki ekspozycji zwiedzający poznają historię rozwoju polskiej myśli technicznej, skupiając się w szczególności na najistotniejszych osiągnięciach inżynieryjnych i naukowych okresu od XVII do XX wieku. Wystawa prezentuje także proces wydobycia i przetwarzania surowców, takich jak: ropa naftowa, węgiel kamienny, węgiel brunatny czy gaz ziemny.

Tak wygląda ekspozycjaPGE

W uroczystym wernisażu wystawy, która odbyła się 16 grudnia, wzięli udział m.in. Piotr Gliński, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Sławomir Wochna, Dyrektor Kopalni Węgla Brunatnego Turów.

Całość ekspozycji można zwiedzać od 17 grudnia 2022 r. w NMT w Warszawie, które mieści się w Pałacu Kultury i Nauki, przy Placu Defilad 1.

oprac. Departament Komunikacji PGE GiEK

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Pień drzewa kopalnego oraz węgiel z kopalni Turów trafiły do Narodowego Muzeum Techniki w Warszawie - Zgorzelec Nasze Miasto

Wróć na bogatynia.naszemiasto.pl Nasze Miasto