Posiedzenie kryzysowe

Paulina Gadomska
Starostwo Powiatowe Zgorzelec
Starosta Zgorzelecki Artur Bieliński oraz wicestarosta Mariusz Tureniec uczestniczyli wczoraj w posiedzeniu poszerzonego Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego wraz z Komisją Bezpieczeństwa i Porządku.

Celem posiedzenia, które odbyło się na terenie Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Zgorzelcu, były analiza i ocena realizacji ustawowych zadań z zakresu zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańcom na terenie powiatu w 2012 roku, przedstawienie głównych zamierzeń zaplanowanych na rok 2013 oraz ocena lokalnych zagrożeń w nadchodzącym okresie wiosenno–letnim. W spotkaniu, któremu przewodniczył starosta Artur Bieliński, oprócz przedstawicieli służb mundurowych, inspekcji i radnych, wzięli także udział policjanci z Goerlitz.

Pełnomocnik ds. Zarządzania Kryzysowego poinformował, że w 2012 r. wysłanych zostało 113 ostrzeżeń meteorologicznych i 43 ostrzeżenia hydrologiczne. Dodał, że na terenie powiatu wystąpiło 26 poważnych zagrożeń o różnej skali.

Do najbardziej niebezpiecznych należały:

7-9 i 16-17 stycznia (dwa powodziowe),

19-21 lutego –zator lodowy,

29 lutego – 01 marca (jedno powodziowe),

13 maja – w m. Żarska Wieś (gm. Zgorzelec) doszło do zanieczyszczenia rowu melioracyjnego substancją ropopochodną,

5-8 lipca – zagrożenie powodziowe.

Oszacowane straty: m. Zawidów – 3 607 000 zł, gm. Sulików – 1 807 000 zł, gm. Zgorzelec – 350 000 zł.

22 lipca - firma prowadząca roboty ziemne na terenie zakładu dla nerwowo i psychicznie chorych w Sieniawce dokonała odkrycia w gruncie na głębokości ok 180-200 cm niewybuchów i militariów z okresu II wojny światowej,

24-25 lipca – wybuch pyłu węglowego na galerii taśmociągów nawęglania bloków energetycznych Nr 1 i 2 w PGE GiEK S.A. o/Elektrownia Turów,

2 maja, 2-3 lipca, 20,22 i 28 sierpnia – burze i wichury (razem: pięć).

Po analizie informacji zawartych w sprawozdaniach za ubiegły rok, członkowie zespołu oraz goście obejrzeli najnowsze pojazdy i wyposażenie Państwowej Straży Pożarnej, sfinansowane w dużej mierze przez lokalne samorządy. Komendant Powiatowy PSP Wiesław Wypych zaprezentował:

samochód ciężki gaśniczy GCBA 5/40 MAN z napędem na 4 koła, z kompletnym wyposażeniem-parametry operacyjne ( 5 ton wody, 500 l środka pianotwórczego, autopompa o wydajności 4 tys.l/min)

samochód operacyjny SOp Renault z modułem rozpoznania chemiczno-ekologicznego z wyposażeniem takim jak: radiometry, pirometry, detektory, przewoźną stacją meteo, komputer z gwarancją zachowania danych po jego uszkodzeniu, sprzęt w wykonaniu przeciwwybuchowym, ubrania podejściowe ochronne, sprzęt ochrony dróg oddechowych, sprzęt łączności oraz oświetleniowy.

ciężki zestaw sprzętu do ratownictwa drogowego HOLMATRO tj. nożyce hydrauliczne o sile cięcia 115 ton, przenośna pompa spalinowa do napędu urządzeń ratowniczych wraz z wężem, rozpieracz hydrauliczny o sile ścisku 115 ton i sile rozwarcia 30 ton.

Jak podkreślali strażacy, zestaw z tak silnym rozpieraczem znajduje się tylko w 6 jednostkach w Europie.

źródło: Starostwo Powiatowe w Zgorzelcu

Dobroczynne działanie rzepy. Znasz je?

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie