Przegląd lipca 2021 w Bogatyni, najważniejsze wydarzenia miesiąca

Newsroom 360
Newsroom 360
Przeczytaj najważniejsze informacje mijającego miesiąca. Jak Bogatynia zmienił się  w lipcu 2021?
Przeczytaj najważniejsze informacje mijającego miesiąca. Jak Bogatynia zmienił się w lipcu 2021? CC0
Przygotowaliśmy dla Ciebie podsumowanie minionego miesiąca. Zobacz artykuły, które w lipcu czytaliśmy najchętniej. Które informacje przykuwały uwagę mieszkanek i mieszkańców Bogatyni najbardziej? Czy czytałeś artykuł: „Rowerem do 45 km od Bogatyni. Pomysły na jednodniową wyprawę. Gdzie w weekend 07 - 08 sierpnia?”?

Przegląd lipca 2021 w Bogatyni: top 3 artykuły z miesiąca

Oto lista najpopularniejszych wiadomości z lipca 2021 roku. Czy miałaś bądź miałeś okazję przeczytać je wszystkie?

📢 Rowerem do 45 km od Bogatyni. Pomysły na jednodniową wyprawę. Gdzie w weekend 07 - 08 sierpnia?

Szukasz pomysłu na wyprawę rowerową w okolicy Bogatyni? Podpowiadamy, gdzie warto się wybrać. Na weekend 07 - 08 sierpnia przygotowaliśmy 5 ciekawych propozycji. Mają różne stopnie trudności czy odległości, dlatego każdy może znaleźć coś dla siebie. Razem z Taseo proponujemy Wam 5 tras na wycieczkę rowerową w odległości do 45 km od Bogatyni. Co tydzień wybieramy inny zestaw. Przekonaj się, jakie trasy rowerowe niedaleko Bogatyni przygotowaliśmy na weekend 07 - 08 sierpnia.

📢 Z kamerą w Bogatyni. Kamera Google Street View odwiedziła miasto węgla. Zobacz mieszkańców i miasto

Bogatynia na celowniku. Mieszkacie w Bogatyni? A może macie tam rodzinę, przyjaciół, znajomych? Sprawdźcie, kogo tym razem przyłapała kamera Google Street View na ulicach, osiedlach i pod sklepami. Zapraszamy do obejrzenia całej galerii zdjęć!

📢 Tęskniliście za plażą w Bogatyni? To nowe miejsce na mapie miasta już niedługo będzie kultowe! Takiego ogródka jeszcze nie było!

Bogatynia potrzebowała kawiarni z prawdziwego zdarzenia i ta powstała przy głównej ulicy miasta. Teraz właściciel idzie o krok dalej i na jej tyłach przy pomocy 15 ton piasku zbudował prawdziwą plażę! Są kajaki, leżaki, kamizelki i niesamowity klimat. Takiego miejsca jeszcze nie było, a mieszkańcy na pewno ucieszą się z atrakcji, jakie przygotował prezes Gminnej Spółdzielni.

Prasówka lipiec Bogatynia: pozostałe wydarzenia

Poniżej prezentujemy pozostałe artykuły, które przyciągały w lipcu uwagę czytelniczek i czytelników z Bogatyni. Co było tak istotne, że nie można było od tego oderwać wzroku?

📢 Kina "Grunwald" w Zgorzelcu, podobnie jak Klubu Garnizonowego, już nie ma. Kto je jeszcze pamięta? [ZDJĘCIA]

Zgorzeleckie kino Grunwald otwarto w 1948 r. w miejsce niemieckiej kawiarni Sanssusi. We wnętrzu sali z projektorem znajdowały się stare, drewniane fotele, a na ekranie puszczano filmy. Jakie są Wasze wspomnienia z tym miejscem?

📢 Lubań pełny powojennego gruzu, a większość miasta zniszczona. Zgliszcza miasta po 1945 roku

Lubań to niewielkie miasteczko, które leży na międzynarodowym szlaku pątniczym – Drodze św. Jakuba, kilkanaście kilometrów od Zgorzelca. W czasie II wojny światowej, w ramach operacji dolnośląskiej, w walkach z niemieckimi wojskami uczestniczył między innymi 6 Gwardyjski Korpus Pancerny z 1 Frontu Ukraińskiego Armii Czerwonej. Starcia wojsk trwały od połowy lutego do 8 maja, kiedy wojsko niemieckie skapitulowało. Miasto zostało zniszczone aż w 60 procentach. Prezentujemy Wam archiwalne zdjęcia.

📢 V spławikowe zawody wędkarskie odbyły się w Węglińcu. Pierwsze miejsce w konkursie zdobyła MDP Węgliniec

W sobotę, 24 lipca 2021r., na akwenie wodnym Zalew Klików k/ Iłowej reprezentacje Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych z powiatu zgorzeleckiego przystąpiły do rywalizacji o Puchar Przewodniczącego Rady Miejskiej Węglińca w V spławikowych zawodach wędkarskich drużyn MDP.

📢 Łużycka Riwiera i zajazd w Dolinie Kociego Potoku w Zawidowie. Tych bajkowych miejsc już nie ma, choć dziś pewnie przyciągałyby tłumy

Po kawiarni Grundmühle w Zawidowie został dziś tylko staw, a jej z tarasu roztaczał się bajkowy widok na Kocie Skały. Restauracja nazywana Łużycką Riwierą nie istnieje, choć dawniej pływano tu łódkami. Miejsce cieszyło się ogromną popularnością wśród mieszkańców i turystów, podobnie jak zajazd "Zur Grundschänke", który również miał swoją część plenerową i staw. Dziś w Zawidowie brakuje takich miejsc, szczególnie latem, kiedy każdy z nas ciągnie nad wodę. Zobaczcie, jak ta było pięknie!

📢 Nie szukamy "złotego pociągu", bo go nigdy nie było. Podziemia Kamiennej Góry w Lubaniu mogą skrywać inne skarby [ZDJĘCIA]

Sebastian Terenda i Stowarzyszenie Miłośników Górnych Łużyc nie chcą być kojarzeni z mitomanami. Szukają w lubańskim bazalcie tego, co mogli zostawić po sobie Niemcy, ale dementują informacje o istnieniu "złotego pociągu", którego legenda akurat im może przynieść więcej szkód niż pożytku. Co udało się do tej pory znaleźć w podziemiach Kamiennej Góry? Szukamy odpowiedzi!

📢 Ależ tam teraz pięknie! W Żarskiej Wsi koło Zgorzelca wykorzystali stare składaki i zrobili z nich kwietnik. Zobaczcie!

Szkoła podstawowa w Żarskiej Wsi koło Zgorzelca może pochwalić się przepięknie zaaranżowanym ogródkiem. Stare rowery odmalowano farbą i zrobiono z nich kwietniki na rośliny. Dzięki temu teren przed nią zyskał świeżości, a dzieciakom z pewnością lepiej będzie się wracać już we wrześniu na lekcje. Jak Wam się podoba taki pomysł? Inne szkoły powinny dołączyć?

📢 Przepiękna uroczystość rozdania świadectw maturalnych. Burmistrz Zgorzelca na uroczystej gali

W piątek (23 lipca 2021 roku) odbyła się uroczystość wręczenia świadectw maturalnych abiturientom Augustum-Annen-Gymnasium w Goerlitz. W wydarzeniu uczestniczył Rafał Gronicz, burmistrz Zgorzelca. Zobaczcie zjawiskowe zdjęcia!

📢 Najnowsze oferty pracy ze Zgorzelca. Sprawdź, co oferuje Powiatowy Urząd Pracy [LISTA, LIPIEC 2021]

Szukasz stałej pracy w Zgorzelcu? A może marzysz o zmianie dotychczasowej? Powiatowy Urząd pracy opublikował ogłoszenia o pracę od pracodawców z naszego miasta. Wśród nich poszukiwani są: kucharze, magazynierzy, a także nauczyciele i doradcy klienta. Zobacz, może coś padnie Ci w oko.

📢 Mieszkańcy Zgorzelca z uśmiechami na twarzach, na zdjęciach sprzed 14 lat. Pamiętacie? [ZDJĘCIA]

Czy Zgorzelec może nas czymś jeszcze zaskoczyć? Jego mieszkańcy już tak nie wyglądają. Mija 14 lat, od kiedy ich sfotografowano w trakcie różnych ważnych wydarzeń. Widać ich na meczach Turowa, na moście staromiejskim i na Jakubach. Zobaczcie galerię ze zdjęciami i sprawdźcie, czy poznajecie na nich kogoś. Niektóre dzieci zdążyły już wyrosnąć! Jak podoba wam się nasza galeria? Dajcie znać w komentarzach!

📢 Kamera Google w Zgorzelcu sfotografowała jego mieszkańców również w nietypowych sytuacjach. Zobaczcie [ZDJĘCIA]

Pojedynek: Zgorzelec vs Google. Jak wypada? Kamera Google Street View w Zgorzelcu zajrzała niemal do każdego kąta. Była na osiedlu Zachód, przy Łużyckiej, na Reymonta i w centrum miasta. Sprawdziliśmy, kogo sfotografowała i w jakich dziwnych sytuacjach można spotkać mieszkańców naszego miasta. Jesteście ciekawi? Zajrzyjcie do galerii! Dajcie nam znać, czy kogoś poznajecie! Może zostali przyłapani wasi znajomi? A może członek Waszej rodziny?

📢 Bolesławiec to dawny Bunzlau. Do drugiej wojny światowej istniało tu zoo. Wyglądało, jak tajemniczy ogród. Zobaczcie! [ZDJĘCIA]

Przed wojną wiele miasteczek na Dolnym Śląsku mogło pochwalić się miejscami, których już nie ma. Wiecie, że Bolesławiec skrywa ciekawą historię? W ogrodzie zoologicznym w mieście (dawniej Bunzlau), który istniał przed wojną i znajdował się przy obecnej ulicy Bolesława Kubika można było spotkać rzadkie okazy zwierząt. Zoo, znajdujące się na Starym Mieście, posiadało specjalnie wybudowaną grotę i przyciągało tłumy mieszkańców, którzy mogli oglądać tutaj m.in.: krokodyle, węże, papugi, pawie i legwany. Zostało powołane do życia przez Towarzystwo Bolesławiecko-Lwóweckie i istniało (tuż przy murach miejskich) do 1945 roku. Dziś, na jego dawnym terenie, znajduje się fontanna z czaplą. Zobaczcie, jak wyglądało kiedyś! Robi ogromne wrażenie! Sprawdźcie!

📢 50 różnych przestępców ze Zgorzelca i okolic poszukuje policja. Oskarżeni o kradzieże, rozboje i zabójstwo. Widzieliście ich?

Jest ich 50, a wśród nich kobiety i mężczyźni. Pochodzą ze Zgorzelca i okolic Zgorzelec i do dziś nie odpowiedzieli za swoje przewinienia. Niektórzy z nich mają na koncie poważne przestępstwa, inni nielegalnie przekroczyli granicę z Polską lub nie płacą alimentów. Na liście są też złodzieje, osoby podrabiające dokumenty i dilerzy. Sprawdź, czy nie poznajesz tych, których wizerunki publikujemy. Baza jest aktualizowana przez dolnośląską policję: www.poszukiwani.policja.pl. Dane pochodzą z 24.07.2021 roku. Widzieliście kogokolwiek ze zdjęć? Jeśli tak, koniecznie skontaktujcie się z policą. Każda informacja pomoże w ich schwytaniu.

📢 Kino i jeszcze więcej kina plenerowego na weekend w Zgorzelcu z muzyką na żywo. Sprawdź szczegóły! [TERMINY, SEANSE]

Od 30 lipca do 1 sierpnia mieszkańcy Zgorzelca i Görlitz będą mogli przenieść się w świat „starego kina” sprzed epoki dźwięku. W ramach projektu „Kino Bez Granic” Bulwar Grecki stanie się miejscem spotkań z niemym kinem, bajkami animowanymi, pantomimą oraz muzyką filmową graną na żywo. Na realizację kinowego projektu Miasto Zgorzelec pozyskało środki z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz Funduszu Małych Projektów INTERREG Polska – Saksonia 2014-2022.

📢 "Przełamujemy stereotypy". Szefowa Koła Gospodyń Wiejskich "Opolniane babki" o ich aktywności w Opolnie Zdroju, wiosce koło Bogatyni

Koło Gospodyń Wiejskich z Opolna Zdroju koło Bogatyni nie przypomina tych, do jakich się przyzwyczailiśmy. Średnia wieku ich członkiń to ok. 30 lat, a każdej z nich zależy na rozwoju własnej wsi i aktywizacji jej mieszkańców poprzez działanie.

📢 Marcin Ślipko wykonuje niesamowite fotografie na Dolnym Śląsku. Jest astrofotografem. Zobaczcie, te zdjęcia zapierają dech w piersiach!

Marcin Ślipko mieszka na Dolnym Śląsku i odkrywa na nowo nasz region poprzez wykonywanie nietuzinkowych zdjęć. Pasjonuje się astrofotografią, jego zdjęcia przedstawiają rozgwieżdżone niebo w tle dolnośląskich krajobrazów. Zobaczcie w galerii fotografie Marcina Ślipko, a poniżej przeczytajcie więcej o jego niecodziennej pasji!

📢 Pracownicy Leroy Merlin wspólnie z burmistrzem posprzątali 300 kg śmieci na zalewie Czerwona Woda

To inicjatywa pracowników Leroy Merlin, do której zaprosili burmistrza miasta Zgorzelec, żeby wspólnie posprzątać teren na zalewie Czerwona Woda. Kolejna tego typ akcja organizowana spontanicznie przez mieszkańców, którzy dbają o porządek i uświadamiają innych, żeby nie zaśmiecać wspólnej przestrzeni. Zobaczcie zdjęcia ze wspólnego sprzątania!

📢 Afrykański Pomór Świń w Węglińcu i Pieńsku? Wskazano obszar skażony na terenie powiatu zgorzeleckiego

W związku z wykryciem ogniska ASF w powiecie zgorzeleckim Powiatowy Lekarz Weterynarii w Zgorzelcu wydał rozporządzenie nr 1/2021 r. z dnia 16 lipca 2021 r. w sprawie zwalczania afrykańskiego pomoru świń u dzików na terenie powiatu zgorzeleckiego.

ZOBACZ KONIECZNIE

Szkoła

Astronauci amatorzy polecieli w kosmos

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie