MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Przez rozkopaną Bogatynię niełatwo przejechać

Katarzyna Wilk
Ulica Daszyńskiego, główna arteria Bogatyni, przechodzi gruntowny remont
Ulica Daszyńskiego, główna arteria Bogatyni, przechodzi gruntowny remont Katarzyna Wilk
W Bogatyni, która najbardziej na Dolnym Śląsku ucierpiała podczas powodzi w sierpniu minionego roku, trwa właśnie kumulacja prac przy odbudowie zniszczonej infrastruktury. To, niestety, powoduje wielkie utrudnienia na drogach.

- W godzinach szczytu przejechanie przez miasto to udręka - narzeka Tomasz Kołakowski, mieszkaniec Bogatyni. Ale dodaje, że rozumie sytuację, bo biorąc pod uwagę zniszczenia, wcześniej czy później można się było tego spodziewać.

W tej chwili czynny jest tylko jeden most, przy ul. Kościuszki, którym można wyjechać z miasta. Oznacza to, że do Czech i Niemiec przejechać można tylko jedną trasą. Trzeba kierować się w stronę dzielnicy Markocice. Innej drogi nie ma. Jest to spowodowane tym, że ruszył remont przeprawy na ul. Armii Czerwonej.

Do tego dochodzi modernizacja ulicy Daszyńskiego, czyli głównej arterii miasta. Wymieniane są na niej, podobnie jak na ulicach: II Armii Wojska Polskiego, Zygmuntowskiej i Pastwiskowej, podziemne sieci, m.in. kanalizacyjne i wodociągowe. A od dziś zamknięty ma być fragment ulicy II Armii Wojska Polskiego - od magistratu do skrzyżowania z mostem na ulicy Kościuszki. Droga została wyłączona z ruchu na czas kładzenia nowej nawierzchni na ulicy Daszyńskiego. Wyznaczono objazd od mostu na ulicy Kościuszki przez ulicę Boznańskiej.

Wymusiło to także zmiany w rozkładzie komunikacji miejskiej. Nieczynne są przystanki wzdłuż ul. Daszyńskiego i II Armii Wojska Polskiego. Wyznaczono jeden przystanek na placu byłego dworca autobusowego przy ul. Daszyńskiego. To tylko część inwestycji w Bogatyni. Ale te są najbardziej odczuwalne dla kierowców. Głównym wykonawcą remontu ulic jest Zakład Instalacyjno-Budowlany Eltor z Lubania.

- Prace przebiegają zgodnie z harmonogramem. Wykonawca dba, aby organizować objazdy - zapewnia Marcin Kiersnowski z Urzędu Miasta i Gminy w Bogatyni. Podkreśla też, że władze gminy proszą mieszkańców i kierowców przejeżdżających przez miasto o wyrozumiałość i cierpliwość. Burmistrz Bogatyni Andrzej Grzmielewicz niejednokrotnie powtarzał, że żywioł błyskawicznie niszczył, a odbudowa potrwa dość długo i trzeba się z tym liczyć. Odbudowa ważnego z punktu widzenia komunikacyjnego mostu przy ul. Armii Czerwonej ma się zakończyć jeszcze w październiku. Wtedy utrudnienia nie będą już tak dotkliwe.

Niebawem mają się też zakończyć prace na kolejnych mostach, m.in. przy ul. Dworcowej i Głównej. Tu prace rozpoczęto już w listopadzie ubiegłego roku. W sumie w ramach tej inwestycji za ponad 22 mln zł odbudowanych zostanie 11 przepraw. Prace prowadzi konsorcjum firm, na czele z poznańską Jedynką Budownictwo.

Kapitalny remont przechodzi także sama ulica Kościuszki. Inwestycja będzie kosztować blisko 5 mln zł. Natomiast 3 mln zł pochłonie modernizacja ul. Nadrzecznej. Tutaj również, aby wylać nowy asfalt, niezbędna jest naprawa muru oporowego Miedzianki. Odbudowa fragmentu muru oporowego na rzece zakończyła się niedawno przy ul. Kościuszki 5. Było to pilne zadanie, bo żywioł wyrządził w tym miejscu wielką wyrwę. W niebezpieczeństwie był budynek mieszkalny. Groziło mu osunięcie.

Ponad pół miliona złotych wyłożył bogatyński magistrat, a drugie tyle dołożył ze swych środków samorząd województwa dolnośląskiego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Paliwo na stacjach będzie tańsze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bogatynia.naszemiasto.pl Nasze Miasto