Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rafał Gronicz i Elżbieta Lech – Gotthardt z nagrodą za działalność na rzecz regionu Górnych Łużyc

OPRAC.:
Justyna Orlik
Justyna Orlik
Burmistrz Zgorzelca Rafał Gronicz i przedsiębiorczyni Elżbieta Lech – Gotthardt wśród nagrodzonych przez Stowarzyszenie Górnych Łużyc za działalność na rzecz regionu. Wręczenie nagród odbyło się w piątkowe popołudnie (19 sierpnia) w sali bankietowej Domu Stanów Łużyckich w Görlitz.

Okazją do uroczystego wręczenia nagród był Dzień Górnych Łużyc, ustanowiony w 2014 roku dla upamiętnienia powstania Związku Sześciu Miast i obchodzony 21 sierpnia oraz 120. rocznica oddania do użytku Górnołużyckiej Hali Chwały, czyli dzisiejszego Miejskiego Domu Kultury w Zgorzelcu. Oprócz zgorzeleckiego burmistrza, wyróżnionego za konsekwentną opiekę nad najokazalszą budowlą Zgorzelca i Elżbiety Lech-Gotthardt, uhonorowanej za wieloletnie zaangażowanie w ratowanie unikalnej architektury regionu Górnych Łużyc, nagrody – porcelanowe patery z wizerunkiem Górnołużyckiej Hali Chwały – otrzymali także:

Hans Klecker, niemiecki poeta tworzący w gwarze górnołużyckiej, konferansjer oraz badacz i znawca górnołużyckich obyczajów, istniejący od 150. lat górnołużycki zespół ludowy „Thalia Volksspielkunst Jonsdorf”, podtrzymujący oryginalne tradycje i kulturę ludową regionu, Heiko Kosel, serbołużycki prawnik od lat wspierający i reprezentujący przede wszystkim serbołużycką mniejszość zamieszkującą Łużyce. Prowadzi też w Lubaniu Biuro bezpłatnych porad prawnych dla Polaków pracujących w Niemczech, lubańskie Stowarzyszenie Miłośników Górnych Łużyc, które od lat upowszechnia i popularyzuje historię i tradycję Górnych Łużyc w Polsce.

Co wspólnego mają z sobą Cesarz Karol IV i urodzinowa niespodzianka?

Gościem specjalnym popołudniowego spotkania była grupa rekonstrukcyjna „Orszak Cesarski”, działająca w ramach Lokalnego Stowarzyszenia Historycznego Lückendorf – Oybin. Orszak powstał w listopadzie 1994 roku i był… niespodzianką zaimprowizowaną na 40. urodziny Bernda Hausera, byłego Kapitana załogi na Zamku Oybin, przez jego dwudziestu znajomych. Znając jego zamiłowanie do średniowiecza, przebrali się w kostiumy wypożyczone z teatru miejskiego w Zittau i o umówionej godzinie zjawili się całym orszakiem na górze Oybin, gdzie odegrali scenkę z historycznej wizyty cesarza. Zaskoczony i wzruszony do łez kapitan oraz zachwycona przypadkowa publiczność namawiali aktorów, by powtórzyli spektakl w przyszłości. I tak, w 1994 roku, czyli 625 lat po tym, jak cesarz Karol IV (RAMKA) odwiedził Oybin w święta Bożego Narodzenia 1369 roku, grupa „Orszak Cesarski” po raz pierwszy odegrała „Cesarskie Boże Narodzenie” dla publiczności. Od tamtej pory Cesarska Gwiazdka, jako jedna z atrakcji świątecznych Oybina, przyciąga coraz więcej turystów. „Cesarski Orszak” wystawia ją zawsze 25 grudnia o godzinie 14.00.

Karol IV (patron słynnego praskiego mostu), syn króla Czech Jana Luksemburskiego i jego żony Elżbiety, przyszedł na świat w 1316 r. w Pradze. Na czeskim tronie zasiadł w 1347 r. Miał wówczas 31. lat. Osiem lat później, we Włoszech koronowano go na Cesarza Świętego Cesarstwa Rzymskiego Narodu Niemieckiego. Zmarł w Pradze, w 1378 r., osiągnąwszy wiek 62. lat. Imperium, które pozostawił swoim następcom, było skonsolidowane, choć niestety wciąż jeszcze targały nim stare konflikty, których nie był w stanie rozwiązać.
To właśnie za panowania Karola IV, w 1364 roku, powstała i otrzymała liczne przywileje słynna Liga Sześciu Miast. Związek z jednej strony wzmacniał politycznie i ekonomicznie zrzeszone w nim miasta, z drugiej – zapewniał Czechom, do których należały wówczas Górne Łużyce, bezpieczeństwo na północy kraju. W 1348 r. król Karol zdobył owiany złą sławą zamek Oybin i przekazał go zakonowi kölestyńskiemu, który wybudował na górze zespół klasztorny. W późniejszych latach powstała przy nim wieś Oybin. Mimo, że Karol IV bezpośrednio nie uczestniczył w jej powstaniu, uważa się go za jednego z „ojców Oybina”. Władca bez wątpienia jest postacią bardzo ważną dla Górnych Łużyc i zasłużoną dla cesarstwa.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na zgorzelec.naszemiasto.pl Nasze Miasto