Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sprawdzian szóstoklasistów 2016. To ostatni taki test w szkołach podstawowych

Rafał Święcki
Rafał Święcki
Sprawdzian szóstoklasistów 2016. Ponad 22 tysiące uczniów dolnośląskich podstawówek napisało dziś obowiązkowy sprawdzian dla szóstoklasistów. Centralna Komisja Egzaminacyjna organizowała go od 15 lat. Rząd chce, by tegoroczny sprawdzian był ostatnim, MEN zapowiedziało nowelizację przepisów.

Sprawdzian z trzech przedmiotów: języka polskiego, matematyki i języka obcego zaczął się o godzinie 9 we wszystkich podstawówkach w Polsce.
Najpierw uczniowie przez 80 minut wypełniali arkusz, który sprawdzał ich umiejętności: pisania, czytania, liczenia, rozumowania, korzystania z informacji i praktycznego wykorzystywania zdobytej wiedzy.
Wśród zadań była m.in. analiza tekstu o historii sprowadzenia do Europy ziaren kakaowca (z książki Jana Rurańskiego "Dlaczego zebra jest w paski, czyli odpowiedzi na głupie pytania"). Uczniowie musieli rozstrzygnąć m.in. czy tekst ma charakter reklamowy lub informacyjny. Poproszono ich także o przygotowanie ogłoszenia zapraszającego na spotkanie ze słynnym podróżnikiem – znawcą kuchni świata. Musieli także napisać notkę w pamiętniku, z której wynikałoby dlaczego warto pomagać innym.

Sprawdzian szóstoklasistów 2016

Po przerwie uczniowie przystąpili do drugiej części sprawdzianu. Przez 45 minut wypełniali test z języka obcego. Najwięcej uczniów na Dolnym Śląsku wybrało język angielski – 82,3 proc., test z j. niemieckiego napisało 17,2 proc. Do wyboru był też j. rosyjski i j. francuski, ale na nie zdecydowało się bardzo niewielu uczniów, na całym Dolnym Śląsku test z rosyjskiego napisało jedynie 5 szóstoklasistów.

- Sprawdzian był bardzo łatwy. Podeszliśmy do niego bez stresu, bardziej denerwowaliśmy się wcześniej na sprawdzianie próbnym – mówi Patryk Gumny i Mateusz Karawa z jeleniogórskiej SP 11, jednej z największych podstawówek na Dolnym Śląsku.

Bez stresu do testu przystąpili też szóstoklasiści ze Szkoły Podstawowej nr 67 przy pl. Muzealnym 20 we Wrocławiu. Ale niektórzy uczniowie SP 67 przyznają, że powtarzali materiał jeszcze rano.
- Powtarzałam język polski, boję się, że z tym przedmiotem mogę mieć najwięcej problemów - uważa Pola.
Wyniki egzaminu mają zostać ogłoszone 27 maja. Sprawdzianu nie można nie zaliczyć. Każdy uczeń, który ukończył szkołę podstawową, niezależnie od wyniku musi zostać przyjęty do gimnazjum w swoim rejonie. Punkty ze sprawdzianu mogą decydować o tym, czy szóstoklasista zostanie przyjęty do gimnazjum spoza rejonu, społecznego lub prywatnego.
Przystąpienie do sprawdzianu jest warunkiem ukończenia szkoły podstawowej. Jeśli ucznia nie było wczoraj na teście, będzie go pisał w drugim terminie - 2 czerwca.
W przyszłym roku sprawdzianu szóstoklasistów ma nie być. Dla MEN jest on kosztowny, jego zorganizowanie kosztuje ok. 10 mln zł. Według minister Anny Zalewskiej sprawdzian zastąpią dobrowolne testy diagnostyczne. Będą przeprowadzane w pierwszej klasie gimnazjum. Nauczyciele sami będą sprawdzali prace swoich uczniów. Dotychczas wybrani spośród nauczycieli egzaminatorzy, otrzymywali do sprawdzenia testy uczniów z innych miast.
Opinie nauczycieli na temat sprawdzianu są różne. Niektórzy mówią o niepotrzebnym stresie inni uważają, że był zewnętrznym, obiektywnym elementem oceny: wiedzy uczniów, pracy nauczycieli i szkół.

- Dzieci poznawały specyfikę egzaminów, które czekają je w kolejnych latach. Sprawdzian dawał im też motywację do nauki przed zakończeniem szkoły. A nauczyciele po ogłoszeniu wyników, albo się rumienili, albo byli zadowoleni. Był element rywalizacji – uważa Eugeniusz Sroka, dyrektor SP 11 w Jeleniej Górze.

Pożytki ze sprawdzianu widzi też Wojciech Małecki, dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej we Wrocławiu. - Dawał on nam ważne informacje o osiągnięciach uczniów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bogatynia.naszemiasto.pl Nasze Miasto