Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Saskie Cieplice". Kuracjusze przyjeżdżali z całego kraju do Opolna- Zdrój leczyć się uzdrowiskowymi wodami

Justyna Orlik
Justyna Orlik
Pocztówka z Opolna Zdroju, zachęcająca do odwiedzenia uzdrowiska
Pocztówka z Opolna Zdroju, zachęcająca do odwiedzenia uzdrowiska fotopolska.eu
Opolno-Zdrój przez lata było nazywane Saskimi Cieplicami. Mieszkańcy Worka Turoszowskiego wiedzą o istnieniu miejscowości, która znajduje się u podnóża Gór Izerskich, a część z nich zna jej historię. W średniowieczu była częścią Zawidowa, a tuż po wojnie pełniła rolę gminy, w której skład wchodziły: Porajów, Sieniawka, Kopaczów, Białopole, Jasna Góra oraz nieistniejące już Rybarzowice i Biedrzychowice Górne. W wiosce już od 1802 roku wydobywano węgiel, w połowie XIX wieku zaczęli ściągać tu ludzie zainteresowani jej uzdrowiskowymi właściwościami. W Opolnie leczono różne dolegliwości zdrowotne.

Spis treści

Opolno-Zdrój, czyli uzdrowiskowe zagłębie z kąpielami

Pierwsze wzmianki o Opolnie-Zdroju pochodzą z czasów średniowiecza, kiedy były jeszcze częścią majątku Zawidów. Po raz pierwszy występuje w dokumencie z 1436 roku jako własność rodziny von Biberstein.

Później o wiosce robi się głośno z dwóch powodów: wydobycia węgla oraz właściwości leczniczych wód, które znajdowały się na jej terenie. Dziś trudno w to uwierzyć, ale dzięki występującym tu borowinom walczono z reumatyzmem, artretyzmem, anemią, leczono tu również nerwobóle, paraliże, schorzenia kurczowe i skórne oraz dolegliwości kobiece. W szczycie swojej popularności Opolno-Zdrój okrzyknięte zostało "Saskimi Cieplicami". We wszystkich zakładach kuracjusze (głównie Czesi i Saksończycy) mogli skorzystać z licznych zabiegów, w tym kąpieli: borowinowych, kropelkowych, parowych, mineralnych, powietrznych oraz świetlnych.

Opolno Zdrój było kiedyś uzdrowiskiem. Uzdrowiskowe wody zanieczyściła kopalnia Turów
Jeden z domów uzdrowiskowychfotopolska.eu

Po 1945 r. wydobycie węgla brunatnego ruszyło na szeroką skalę, co przyczyniło się do nieodwracalnych już zmian hydrologicznych. Uzdrowiskowe wody straciły swoje unikalne właściwości, a po pensjonatach, mieszczących się we wsi, zostało tylko wspomnienie.

Mural w Opolnie-Zdrój to jak wehikuł czasu

Niedawno w Opolnie powstał mural, a jego tworzeniem zajął się Radosław Barek ma ogromne doświadczenie w realizacji tego typu projektów. Artysta został uhonorowany przez National Geographic, który przyznał mu nagrodę jednego z siedmiu cudów Polski. We wsi organizowane są cykliczne imprezy, gdzie mieszkańcy i przyjezdni przebierają się, odtwarzając klimat lat 20.

Mural na jednej z fasad budynku we wsiużyczone

Jak dojechać do Opolna-Zdrój? Mapka dojazdu

Opolno-Zdrój to miejscowość położona w gminie Bogatynia. Jest jedną z wielu wsi, którą spotkał smutny los związany konsekwencjami wydobycia węgla brunatnego. Biedrzycowice, Rybarzowice i Strzegomice zniknęły z powierzchni ziemi.

Pocztówka z Opolna Zdroju, zachęcająca do odwiedzenia uzdrowiska

"Saskie Cieplice". Kuracjusze przyjeżdżali z całego kraju do...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bogatynia.naszemiasto.pl Nasze Miasto