Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Bogatyni będzie telewizyjny sygnał cyfrowy

TOK
Internet
W Bogatyni ludzie nie mają dostępu do telewizyjnego sygnału cyfrowego, a winne takiej sytuacji jest ukształtowaniem terenu, które zagłusza sygnał.

WBogatyni i jej okolicach ludzie nareszcie odzyskali dostęp do TVP 1 - na razie tylko do emitowanego w sygnale analogowym. Od listopada, kiedy nastąpiło nieplanowane wyłączenie sygnału analogowego, nie można było oglądać “jedynki” wcale. Włączono sygnał cyfrowy, ale nie przewidziano tego, że do Bogatyni on nie dotrze. Wszystko przez ukształtowanie terenu, które prawdopodobnie zakłóca sygnał nadawany ze stacji zlokalizowanej na Śnieżnych Kotłach.
- Do Urzędu Miasta i Gminy przychodziło wiele osób i zgłaszało problem z odbiorem telewizji - mówi Marcin Kiersnowski, rzecznik UMiG w Bogatyni. Mieszkańcy mogli odbierać tylko program drugi, ale w bardzo złej jakości. W związku z tym burmistrz Bogatyni zwrócił się o pomoc do Michała Boniego, Ministra Administracji i Cyfryzacji. - Prosiliśmy o pomoc w przywróceniu i w jak najszybszym uruchomieniu sygnału analogowego i cyfrowego - wyjaśnia Kiersnowski.
Dzięki interwencji burmistrza, sygnał analogwy został przywrócony 12 grudnia.
Mieszkańcy odbierający telewizję naziemną są zadowoleni z faktu, że ponownie mogą oglądać TVP1.
- Dobrze, że wrócił sygnał analogowy i można oglądać “jedynkę”. Osobiście czekam na moment, w którym będę mógł oglądać program pierwszy w jakości HD - mówi Antoni Kolasiński z Bogatyni.
W odpowiedzi na pismo burmistrza, wyjaśniono że w ministerstwie znane są problemy z odbiorem sygnału cyfrowego w Bogatyni.
Obecnie prowadzone są działania w celu uruchomienia dodatkowych nadajników umożliwiających mieszkańcom gminy Bogatynia dostęp do naziemnej telewizji cyfrowej - pisze w swoim piśmie Małgorzata Olszewska, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji.
Planuje się zamontowanie i uruchomienie do 23 lipca trzech dodatkowych nadajników w Lubaniu, Bogatyni i Działoszynie. Mają one umożliwić odbiór programów w ramach multipleksu III, m.in. TVP1HD oraz TVP2.
Do odbioru telewizji cyforwej każdy powinien posiadać tuner DVB-T. W nowszych modelach jest zintegrowany z telewizorem. Posiadacze starszych modeli będą zmuszeni do zakupu dekodera. Oddziały Poczty Polskiej w całym kraju sprzedają tunery za 99 złotych. Osoby starsze będą mogły liczyć na pomoc m.in. Straży Pożarnej przy podłączaniu i ustawianiu anteny.

Od 7 listopada 2012 roku Ministerstwo Cyfryzacji i Administracji rozpoczęło wyłączanie nadajników emitujących sygnał analogowy. Pierwszym województwem korzystającycm z sygnału cyforwego jest województwo lubuskie. Na terenie byłego województwa jeleniogórskiego całkowite wyłączenie nadajników z sygnałem analogowym zaplanowano na 23 lipca 2013 roku. Do odbioru telewizji cyfrowej potrzebny jest tuner obsługujący standard emisji DVB-T. Szczegółowe informacje i porady można uzyskać na stronie www.cyfryzacja.gov.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bogatynia.naszemiasto.pl Nasze Miasto