Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Zgorzelcu znajdował się kiedyś przejściowy obóz jeniecki. Wybudowano go przy ulicy Lubańskiej i istniał przez 4 miesiące

Justyna Orlik
Justyna Orlik
Obóz jeniecki przy ul. Lubańskiej? Podczas II Wojny Światowej Niemcy stworzyli około 12 tys. obozów i więzień. Znajdowały się na terenie ich kraju oraz krajów podbitych. W niewoli znalazło się ok. 18 mln osób. Część więźniów stanowili jeńcy wojenni, którzy znaleźli się w obozach koncentracyjnych oraz obozach jenieckich. Jeden z nich, przez 4 miesiące, tzw. obóz przejściowy mieścił się w Zgorzelcu przy ul. Lubańskiej.

Obóz jeniecki przy ul. Lubańskiej w Zgorzelcu

Durchgangslager lub Dulag to w czasie II wojny światowej niemiecki obóz przejściowy (filtracyjny) dla jeńców wojennych lub wysiedleńców. W Zgorzelcu znajdował się przy ulicy Lubańskiej i istniał od września do grudnia 1939 roku. To tutaj przebywali polscy żołnierze zanim zdecydowano o wybudowaniu i rozbudowie Stalagu VIII A, który początkowo również pełnił rolę obozu przejściowego.

Do ciężkich robót wykorzystywano głównie polskich jeńców. Według szacunków ich liczba miała wynieść 3 tysiące, a maksymalne 15 tysięcy. W rzeczywistości teren obozu zamieszkiwało jednocześnie nawet 50 tysięcy żołnierzy różnych narodowości.

Jeńców wojennych zatrudniano do prac poza obozem, często do produkcji wojennej. Codzienne życie przypominało katorgę. Baraki były nieogrzewane i przeludnione. W niektórych (chodzi głównie o Rosjan) było zakwaterowanych nawet 600 osób, choć miejsc było 250. Brakowało jedzenia i leków, dlatego szerzyły się choroby zakaźne. Żołnierze dostawali bochenek chleba na 7-10 osób. Do tego kawałek margaryny, pół litra rozwodnionej zupy i kawę. Polscy jeńcy byli traktowani gorzej niż żołnierze belgijscy, czy francuscy. Nie mogli otrzymywać paczek, dostawali mniejsze racje żywnościowe i byli kierowani do cięższych robót. Obóz przestał istnieć 9 lutego 1945 roku.

Z inicjatywy Albrechta Goetze na terenie obozu powstało Centrum Edukacyjno-Kulturalne – MEETINGPOINT MUSIC MESSIAEN. Jego celem jest prowadzenie działalności edukacyjnej i kulturalnej związanej z obozem ze szczególnym podkreśleniem jenieckiej działalności artystycznej. Uroczyste otwarcie odbyło się 15 stycznia 2015 roku.

Obóz przejściowy przy ul. Lubańskiej powstał już we wrześniu 1939 roku. Zobaczcie archiwalne zdjęcia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zmiany w rządzie. Donald Tusk przedstawił nowych ministrów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bogatynia.naszemiasto.pl Nasze Miasto