Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zamknięte sklepy meblowe i budowlane. Ikea, Castorama, Leroy Merlin, Agata. Rząd zaostrza obostrzenia i wprowadza twardy lockdown

Olga Krzyżyk
Olga Krzyżyk
Już w listopadzie 2020 roku rząd zamknął sklepy meblowe. Te restrykcje nie trwały jednak długo. Od 27 marca 2021 slepy meblowe i budowlane ponownie zostaną zamknięte
Już w listopadzie 2020 roku rząd zamknął sklepy meblowe. Te restrykcje nie trwały jednak długo. Od 27 marca 2021 slepy meblowe i budowlane ponownie zostaną zamknięte Marzena Bugala Polska Press
Zamknięcie sklepów meblowych i budowlanych. Zakupów nie zrobimy w takich sklepach jak Ikea, Castorama, Leroy Merlin czy Agata. To kolejna decyzja rządu w walce z epidemią koronawirusa. W czwartek, 25 marca, premier Mateusz Morawiecki ogłosił "twardy lockdown". W tym dniu padł też rekord dotyczący liczby zakażeń. Ministerstwo Zdrowia poinformowało o ponad 34 tysiącach nowych zakażeń. Najgorsza sytuacja od kilku dni jest w województwie śląskim. Minionej doby na Śląsku odnotowano 5 430 nowych przypadków zakażeń.

Twardy lockddown w Polsce. Rząd zamyka sklepy budowlane, meblowe i elektroniczne

Rząd zaostrza obowiązujące restrykcje i wprowadza twardy lockdown. Od 20 marca zamknięte są już galerie handlowe, baseny, kina, muzea, teatry czy obiekty sportowe. Teraz swoją działalność muszą zawiesić także sklepy budowlane, meblowe i elektroniczne. Od 27 marca do 9 kwietnia obowiązywać będzie twardy lockdown.

Rząd zamyka wielkopowierzchniowe sklepy meblowe i budowlane o powierzchni pow. 2 tys. m kw. - dotyczy to handlu detalicznego. Zakupów nie zrobimy w takich sklepach jak Ikea, Castorama, Leroy Merlin, Agata, Bodzio, Media Markt czy RTV Euro AGD i wielu innych sklepach tego typu, które mają powierzchnię pow. 2 tys. m kw.

- Zgodnie z obostrzeniami ogłoszonymi dziś na konferencji Premiera i Ministra Zdrowia, od najbliższej soboty, tj. 27 marca do dnia 9 kwietnia włącznie, wszystkie sklepy IKEA będą zamknięte. Oczekując na publikację rozporządzenia wprowadzającego nowe obostrzenia epidemiczne przygotowujemy się na przeniesienie całości sprzedaży do kanałów online poprzez stronę IKEA.pl oraz w Aplikacji mobilnej IKEA - poinformowała Aneta Gil, liderka ds. komunikacji zewnętrznej IKEA Retail Sp. z o.o.

- IKEA działa zawsze zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem. W trosce o bezpieczeństwo naszych pracowników i klientów restrykcyjnie przestrzegamy zasad bezpieczeństwa sanitarnego. Dokładamy wszelkich starań, aby nasze miejsca spotkań z Klientami spełniały wymogi określone przez polskie służby sanitarne, ale także światowe standardy IKEA. W naszych sklepach zapewniamy środki dezynfekcji, stosujemy limity liczby klientów na m2, stosujemy się do obowiązku noszenia maseczek, jak również zachęcamy do zachowania bezpiecznego dystansu społecznego w trakcie zakupów - zapewnia Aneta Gil z IKEA Retail Sp. z o.o..

- W trakcie dotychczasowych „lockdownów” sklepy meblowe pełniły bardzo ważną rolę. Polacy kupują u nas wyposażenie do urządzenia swoich miejsc pracy zdalnej oraz miejsc nauki lub zabawy dla dzieci. Kluczowe jest dla nas także utrzymanie miejsc pracy oraz stabilności naszego biznesu. Koncentrujemy się zatem na działaniach pozwalających kontynuować sprzedaż i umożliwiających funkcjonowanie firmy przy wprowadzonych ograniczeniach - czytamy dalej w oświadczeniu sklepu Ikea.

Przypomnijmy, że taka sytuację już miała miejsce. Sklep meblowe były zamknięte w trakcie drugiego lockdownu - w listopadzie 2020 roku. Tak źle jak teraz jednak jeszcze nie było. W środę, 24 marca, padł dzienny rekord liczby nowych przypadków zakażeń koronawirusem - prawie 30 tysięcy nowych zakażeń, a dokładnie 29 978. Dziś, 25 marca, mamy kolejny rekord. W czwartek, 25 marca, Ministerstwo Zdrowia, poinformowało o 34 151 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirus. Najwięcej przypadków jest od kilku dni w województwie śląskim. Dziś na Śląsku potwierdzono 5430 zakażeń.

- Polska dziś znajduje się w najtrudniejszym momencie pandemii od 13 miesięcy. Napór trzeciej fali koronawirusa jest bardzo silny, dzisiaj mamy zarejestrowany najwyższy wzrost zakażeń, ponad 34 tys. Mamy zajętych 75 proc. łóżek i 75 proc. łóżek respiratorowych. Zbliżamy się do granic wydolności służby zdrowia. Jesteśmy o krok od przekroczenia granicy, poza którą nie będziemy mogli leczyć pacjentów we właściwy sposób. Zrobimy wszystko, żeby uniknąć takiego scenariusza - powiedział premier Mateusz Morawiecki, podczas konferencji prasowej 25 marca.

- Wszystkie trudne decyzje są na ten moment konieczne - aby opanować tę falę. Codziennie pod respiratorami walczy o życie ponad 2 tys. pacjentów - stawką tych działań jest ratowanie życia obywateli, ograniczenie swobód gospodarczych jest konieczne - dodał premier Morawiecki.

Sklepy budowlane były do tej pory traktowane na tej samej zasadzie jak sklepy spożywcze, sklepy zoologiczne czy apteki. Tu kupowaliśmy produkty pierwszej potrzeby. Oczywiście nie zawsze, ale w razie jakieś usterki w domu, mogliśmy podjechać do sklepu i kupić narzędzia. Bez problemu można było także przeprowadzić większy lub mniejszy remont. Dzięki temu mogła działać także cała branża budowlano-remontowa. Zamknięcie sklepów z asortymentem budowlanym, meblowym czy elektronicznym, może spowodować zastój w branży.

- Dla utrzymania pewnej płynności w gospodarce, hurtownie i składy budowlane będą dostępne -zapewnia Adam Niedzielski, minister zdrowia.

Szczepienia dla pracowników handlu. O to apeluje Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji

Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji ponownie apeluje do rządu o szczepienia przeciw COViD-19 dla sprzedawców i branży handlowej. To w końcu sprzedawcy mają bezpośredni kontakt z klientami i są przez to bardziej narażeni na kontakt z kimś zakażonym koronawirusem.

- Firmy członkowskie POHiD zwracają uwagę na poważną sytuację pracowników handlu, którzy – ze względu na specyfikę wykonywanej pracy – nie mogą być oddelegowani do pracy zdalnej. Kierując się troską o zdrowie naszych pracowników i społeczeństwa, gorąco apelujemy do pana ministra o niezwłoczne objęcie pracowników handlu – w pierwszej kolejności osób powyżej 50. roku życia – szczepieniami przeciw COViD-19 w ramach Narodowego Programu Szczepień - apeluje Renata Juszkiewicz, prezes POHiD.

- Niezakłócona praca handlu ma wagę krytyczną dla społeczeństwa. Pracownicy handlu są gwarantem zaopatrzenia Polaków w żywność i niezbędne produkty. Ich praca zakłada nawet kilkaset interakcji z klientem dziennie. Zaszczepienie handlowców, z uwagi na pracę w trybie stacjonarnym oraz wysoką częstotliwość kontaktów społecznych, stanowi istotny warunek dla uzyskania odporności stadnej całej populacji - podkreśla Renata Juszkiewicz, prezes POHiD.

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto