Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zrozumieć Polskę. W Zgorzelcu

KAB
Łukasz  L.U.C. Rostkowski zaprasza do wysłuchania historii Polski przedstawionej inaczej, niż dotąd
Łukasz L.U.C. Rostkowski zaprasza do wysłuchania historii Polski przedstawionej inaczej, niż dotąd ARCH. ORG.
3 września w zgorzeleckim amfiteatrze odbędzie się koncert multimedialny zatytułowany „39/89 Zrozumieć Polskę”. To niezwykła, niecodzienna lekcja historii, którą naprawdę warto zobaczyć. Koncert zainauguruje zgorzeleckie obchody rocznic wydarzeń historycznych ważnych dla każdego Polaka.

Multimedialna prezentacja „39/89 Zrozumieć Polskę” rozpocznie się o godz. 21 w amfiteatrze przy ul. Parkowej. W jej trakcie Łukasz L.U.C. Rostkowski i towarzyszący mu artyści zabiorą uczestników w podróż przez historię Polski. W swoim programie wykorzystają autentyczne głosy historycznych postaci wydobyte przez L.U.Ca z zasobów archiwalnych Polskiego Radia, skreczowane i wplecione w nowoczesne brzmienia współczesnej muzyki: nowego jazzu, trip-hopu, elektroniki, muzyki kameralnej i filmowej. Podczas koncertu w amfiteatrze usłyszymy m.in. legendarnego prezydenta Warszawy Stefana Starzyńskiego, czołowych komunistycznych dygnitarzy partyjnych, papieża Jana Pawła II, czy Lecha Wałęsę.
- Musimy pamiętać. Żeby poprzez historię uczyć się lepiej decydować o przyszłości, a także by doceniać ten piękny bajzel, w którym przyszło nam żyć. W czasach, kiedy największymi bohaterami stają się zidiociałe postaci z kreskówek i tandetne amerykańskie kino akcji, nasza fascynująca legenda 39/89 przestaje istnieć w świadomości młodych ludzi. Nadszedł czas, by z dumą pochwalić się tą historią w duchu atrakcyjnych możliwości XXI wieku. Osobiście sądzę bowiem, że ten fragment historii mógłby stać się najlepszym polskim towarem eksportowym - mówi o idei swojego projektu L.U.C.

Koncert „39/89 Zrozumieć Polskę” doskonale wpisuje się także w zaplanowany na wrzesień cykl wydarzeń związanych z 30. rocznicą podpisania Porozumień Sierpniowych. I tak:
10 września nastąpi otwarcie wystawy „30 lat NSZZ Solidarność” w Muzeum Łużyckim, która zainauguruje trzydniowe obchody 30-lecia powstania NSZZ Solidarność.
11 września, o godz. 15 w amfiteatrze miejskim w Zgorzelcu rozpocznie się specjalny koncert, zagrają zespoły: The Postmen, Elektryczne Gitary i Piersi.
W programie jest także występ legendarnego Jana Pietrzaka i kabaretu pod Egidą, są piosenki Jacka Kaczmarskiego w wykonaniu młodzieży, pokaz filmu „Zew wolności” w kinie PoZa oraz pokazy historyczne w wykonaniu grupy Bohun.
12 września o godz. 11. w kościele p.w. Św. Józefa Robotnika, Jego Ekscelencja Biskup Stefan Cichy odprawi uroczystą mszę, po której nastąpi odsłonięcie tablicy upamiętniającej 30. rocznicę powstania NSZZ „Solidarność”. Tego samego dnia o godzinie 16, także w kościele p.w. Św. Józefa Robotnika, odbędzie się koncert Filharmonii Dolnośląskiej z Jeleniej Góry, który zakończy zgorzeleckie obchody 30-lecia Solidarności.
Na wszystkie te wydarzenia wstęp jest wolny.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Instahistorie z VIKI GABOR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bogatynia.naszemiasto.pl Nasze Miasto