MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Obchody 233. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Tak świętowali w Kartuzach

Maciej Krajewski
Maciej Krajewski
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Jak co roku kartuzianie tłumnie wzięli udział w uroczystościach z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Był też koncert oraz... grochówka dla wszystkich.

W całej Polsce obchodzona jest dziś 233. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Tradycyjnie w Kartuzach odbyły się łączone uroczystości gminno-powiatowe.

Kartuskie obchody rozpoczął przemarsz licznie zgromadzonych pocztów sztandarowych i delegacji sprzed budynku Urzędu Miejskiego do kościoła św. Kazimierza. Tam odprawiona została uroczysta msza.

Po nabożeństwie jeszcze większy korowód przeszedł ulicami Kartuz (w tym - adekwatnie - ulicą 3 Maja). Uczestnicy z flagami w ręku, przy asyście Orkiestry Dętej OSP Kartuzy przemaszerowali pod pomnik Matki Boskiej Królowej Korony Polskiej, gdzie standardowo kartuzianie spotykają się na różnych uroczystościach patriotycznych.

Pamiętać nie tylko o 3 maja

Pod pomnikiem głos zabrał Mieczysław Grzegorz Gołuński, burmistrz Kartuz. Zauważył, że to, czego zalążkiem była Konstytucja 3 Maja - faktyczna demokracja w Polsce - z tego mogliśmy skorzystać właśnie niedawno. Wpierw podczas październikowych wyborów parlamentarnych, a w kwietniu przy wyborach samorządowych.

- To prawa i obowiązki, więc konstytucja jest bardzo ważnym elementem państwa polskiego - podkreślał Gołuński, przy okazji dziękując zebranym za ponowny wybór go na stanowisko burmistrza.

Szef kartuskiego magistratu wspomniał również o innych ważnych dniach, w które obfituje początek miesiąca, a które często schodzą na dalszy plan - czy to z racji właśnie rocznicy uchwalenia konstytucji, czy po prostu z trwającej majówki. A 1 maja 2004 r. Polska została członkiem Unii Europejskiej, 2 maja zaś obchodzimy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. 3 maja to z kolei także święto maryjne, stąd i dodatkowy wydźwięk piątkowych uroczystości.

- Od wielu lat przychodzimy tu, pod pomnik Matki Boskiej Królowej Korony Polskiej. Aby podziękować Jej i zaświadczyć, że tradycja naszych ojców jest bardzo ważna dla nas, Polaków; dla nas, Kaszubów - mówił Mieczysław Grzegorz Gołuński. - Na sztandarach naszych widnieją trzy słowa. Oby one były dla nas takim przesłaniem, mottem na przyszłość, na zawsze. Że ten sztandar, biało-czerwony, łączy nas, Polaków, i najważniejsze te słowa to Bóg, Honor i Ojczyzna.

Smacznie i muzycznie

Poszczególne delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem Matki Boskiej. Następnie zaś organizatorzy zaprosili zebranych na ostatnią - bardziej rozrywkową część kartuskich obchodów.

Na Rynku bowiem na głodnych czekała grochówka. Kolejka szybko rozciągnęła się na cały plac w centrum miasta. W oczekiwaniu na swoja porcję jednak czas umilała wspomniana Orkiestra Dęta OSP Kartuzy, grając skoczne i patriotyczne utwory.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kartuzy.naszemiasto.pl Nasze Miasto