Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Stworzyli sondę, dzięki której zajrzeli do wnętrza Kamiennej Góry w Lubaniu! [ZDJĘCIA/FILM]

Paulina Gadomska
Stowarzyszenie Miłośników Górnych Łużyc
W czerwcu 2011 roku Tomasz Bernacki - geolog, zafascynowany historią Kamiennej Góry, natknął się na ciekawy dokument, a dokładnie kalkę techniczną, która zawierała plany tuneli pod wzgórzem. Teraz, dzięki stworzonej sondzie badawczej, udało się zajrzeć do środka.

Bernackiego zawsze intrygowały dziwne zapadliska od ul. Parkowej, Górnej, czy Strzeleckiej. Ale któż by przypuszczał, że lubańska ziemia skrywa tajemnicę, taką o którą Niemcy skrzętnie walczyli i chcieli ją ukryć w furiackiej „Bitwie o Lubań”? Co kryje ta tajemnicza ziemia?

Dzięki stworzeniu sondy badawczej, która jest połączeniem kamery FPV z drona, kamery sportowej GoPro Hero 5, diodowego źródła światła i baterii LiPo, udało się zajrzeć do wnętrza tajemniczej kamiennej Góry w Lubaniu.

- Po wielu próbach i testach udało nam się stworzyć sondę, która zapisała obraz dobrej jakości i pozwoliła potwierdzić nasze przypuszczenia. Wózek górniczy stoi zaraz przed skrzyżowaniem głównego chodnika sztolni 1 z chodnikiem sztolni nr 3 tzw. “depozytowej”. Ewentualne przedmioty pozostawione we wnętrzu kompleksu, będą się znajdowały właśnie tam, gdyż jest to jedyny “ślepy” chodnik będący częścią kompleksu i z tego względu znakomicie nadaje się na pomieszczenie magazynowe, a tory biegnące w jego głąb potwierdzają jego istnienie. To jest pierwsza z niespodzianek, którą udało się odkryć i potwierdzić- opowiadają badacze.

Sonda musiała zmieścić się do otworów o średnicy około 10 cm. Konieczna była również możliwość sterowania nią, pomimo, że znajdowała się 25 m pod ziemią. Jak widać, w pełni spełniła swoje zadanie.

- W prawą stronę biegną tory tzw. łącznika o dł. 25 m. ze sztolnią nr 2, natomiast na wprost są tory w stronę sztolni nr 4 tzw. “ucieczkowej”- opowiadają eksploratorzy ze Stowarzyszenia Miłośników Górnych Łużyc.- Patrząc w stronę wejścia do obiektu, można zauważyć duży “przedmiot” znajdujący się około 16-18 m od miejsca badań i jest to kolejna zagadka do rozwiązania ??, wymagająca dalszej rozbudowy sondy badawczej “SKAJTK”, która musi nagrywać obraz dobrej jakości na odległości około 20 m, gdyż w takiej odległości, będzie otwór badawczy nr 1 od miejsca gdzie kończy się zasypane wejście.

To jednak nie koniec działań!

- Prowadzimy rozmowy z firmami wiertniczymi na temat wykonania odwiertu badawczego nr 1, lecz stopień skomplikowania tego wiercenia oraz duża ilość zleceń dla tego typu firm powoduje opóźnienia w wykonaniu odwiertu. Nie poddajemy się jednak- dodają.

Obejrzyj film!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na bogatynia.naszemiasto.pl Nasze Miasto