Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Decyzja środowiskowa na budowę nowego bloku w Elektrowni Turów zaskarżona przez ekologów

Tomasz Kozłowski
http://www.elturow.pgegiek.pl
Dwie ekologiczne organizacje wytykają błędy w przygotowaniu dokumentacji pod budowę nowego bloku w Turowie. Czy to oznacza, że budowa nowego bloku zostanie wstrzymana?

Błędy w przygotowaniu dokumentacji budowy nowego bloku w elektrowni Turów w Bogatyni wytknęły PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A. Stowarzyszenie Ekologiczne EKO - UNIA raz Fundacja Ekologiczny Serwis Prawny.
Obie organizacje złożyły odwołanie od decyzji burmistrza Bogatyni o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację planowanego przedsięwzięcia pt. „Rewitalizacja mocy produkcyjnej PGE Elektrownia Turów S.A.” Zakłada ono odtworzenie mocy wytwórczych elektrowni poprzez uruchomienie nowego bloku energetycznego w miejsce wycofywanych z eksploatacji trzech najstarszych bloków. Według planów moc nowego bloku ma wynosić 430-450 MW. Wyznaczono ją na podstawie przeprowadzonych analiz, co zapewni pełne wykorzystanie dostępnych zasobów węgla w Kopalni Węgla Brunatnego Turów oraz całkowite wykorzystanie potencjału produkcyjnego Elektrowni Turów.

- Wykazaliśmy liczne błędy proceduralne oraz merytoryczne w dokumentach przygotowanych przez inwestora oraz w decyzji burmistrza Bogatyni - wyjaśnia Radosław Gawlik ze Stowarzyszenia EKO – UNIA. - Żadna inwestycja, szczególnie na tak wielką skalę, nie może być wprowadzana z pogwałceniem standardów ochrony środowiska, a przede wszystkim nie może pozbawiać głosu ludzi, na których zdrowie i życie będzie miała bezpośredni wpływ - dodaje. - Dlatego skierowaliśmy decyzję burmistrza Bogatyni do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Jeleniej Górze – mówi Gawlik.
Obie organizacje zarzucają naruszenie procedur dotyczących udziału społeczeństwa w procesie podejmowania decyzji. Przedstawiciel obu organizacji dodaje, że tak wielka inwestycja, o ogromnym wpływie na środowisko, jeśli już została podjęta, musi być zaplanowana tak, by maksymalnie ograniczać negatywny wpływ na środowisko i zdrowie ekosystemu oraz jego mieszkańców. Ponadto zarzucany jest brak spełnienia wymogów dyrektywy w sprawie geologicznego składowania dwutlenku węgla.

Zdaniem skarżących organizacji raport musi zostać poprawiony, a decyzja środowiskowa wymaga przeprowadzenia od początku procedury. - Jeżeli nasza skarga zostanie oddalona przez SKO, skorzystamy z odwołania do wyższej instancji sądowej - zapowiada Radosław Gawlik.

Odpowiedź Elektrowni Turów na zarzuty ekologów za tydzień w Gazecie Wojewódzkiej 16 października !

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na bogatynia.naszemiasto.pl Nasze Miasto